Le Parisien: YPG/SDG, IŞİD mensupları ve yakınlarını serbest bıraktı

Fransız Le Parisien gazetesi, geçtiğimiz günlerde büyük tartışmalara neden olan YPG/SDG’nin IŞİD militanları ve ailelerini Ayn Isa’daki kamptan nasıl serbest bıraktığına dair detaylara ulaştığını iddia etti.

Fransız gazeteciler Edith Bouvier ve Celine Martelet imzalı haberde, TSK ve Suriye Ulusal Ordusu(SNA) tarafından başlatılan askeri operasyon, YPG/SDG’lilerin söz konusu tutukluları serbest bırakmasına neden oldu.

IŞİD mensuplarına gitmekte özgür oldukları söylenmeden ve kampın kapıları açılmadan önce TSK’nin Ayn Isa’yı vurduğunu belirten Fransız gazeteciler, YPG/SDG’li korumaların hızlı bir şekilde kapılara yönelerek gitmekte özgür olduklarına dair duyuru yaptıkları ve kapıları açtıkları ifade ediliyor. Ayrıca, kampın boşaltıldıktan sonra YPG/SDG’lilerin tarafından ateşe verildiği de kaydediliyor.

Kampta tutulan Fransiz vatandaşı 10 kadından bazıları, gazetecilere ulaşarak başlarından geçenden dolayı büyük şaşkınlık yaşadıklarını ancak paraları olmadığı için kampa yakın bir yerde mahsur kaldıklarını söyledikleri ifade ediliyor.

Suriye rejim güçlerinin de YPG/SDG ile anlaşarak bölgeye yaklaşması nedeniyle büyük paniğe kapıldıkları söylenen Fransız kadınların, Idlib’e geçmek için yollar aradığını değiniliyor. Halihazırda IŞİD ile bağı bulunan bazı kadınların Idlib’e yaşadığı da hatırlatılıyor.

Fransız kadınlardan birisinin Fransa’ya gitmek yerine Suriye’de kalmak istediğini söylediği de aktarılıyor. Irak’ta ölüm cezasına çarptırılan erkek kardeşi ile IŞİD’e katılan kadın, Fransa’ya dönmesi halinde 20 yıl ceza alacağını hatırlatarak şunları söylüyor: “Burada kalmayı tercih ederim”

YPG: TSK VE SNA IŞİDLİLERI SERBEST BIRAKTI

Haberde TSK’nın askeri operasyon düzenlemesi kamptaki IŞİD mensubu ya da yakınlarının serbest bırakılması için en önemli neden olarak geçerken, söz konusu kampın doğrudan hedef olmadı.

Sosyal medyada yansıyan ve YPG kaynaklarına dayandırılan ilk haberlerde, TSK ve SNA mensuplarının söz konusu kampta kalan IŞİD’lileri serbest bıraktıkları iddia ediliyordu.

Ancak, operasyonun henüz kampın olduğu alana ulaşmaması, son dönemde sosyal medyada çok sık şahit olunan çatışmanın taraflarınca sıklıkla başvurulan “propaganda” örneği olduğunu düşündürtüyordu. Fransız gazeteciler, iddiaları kısmi olarak yanıt vermiş oldular. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.