KYK borçları silindi mi? KYK borç affı

Türkiye’de milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren KYK borçlarının silinmesine yönelik talep artmış durumda. KYK borç affı gündemdeki yerini korurken, KYK borçları silindi mi? sorularını dagündeme getiriyor.

Siyasi partilerin genç seçmenleri kendilerine çekmek amacıyla gençlere yönelik attığı adımlar arasına KYK borçlarının silinmesinin de eklenebileceği ifade ediliyor. Nitekim, İYİ Parti Milletvekili ve Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, KYK borcunu ödeyemeyenlerin borçlarının silinmesini içeren bir teklifi meclise sunmuştu.

AKP’nin genç seçmene ulaşmakta zorluk yaşıyor olması da KYK borçlarının affedilmesi yönünde talepte bulunanları umutlandıran bir başka etmen. AKP, özellikle üniversite mezunlarını da saflarına katmak için öğrencilerin sırtındaki KYK borcu kamburunu yok edecek yasa tekliflerine onay verebilir ya da hazırlayabilir. KYK borç affı ülkenin en öenmli sorunlarından biridir ve çözümü milyonları mutlu edecektir.

Dünya’daki mevcut örnekleri ve siyasi hareketleri de değerlendirdiğimizde, üniversite öğrencilerinin eğitim hayatları süresince ihtiyaçları için kullandıkları kredilerin silinmesi/affedilmesi yönünde güçlenen söylemin olduğunu belirtmekte fayda var. ABD gibi dünya politik, ekonomik ve sosyal yaşantısına doğrudan etki eden bir ülkede bile 2020 yılındaki Başkanlık seçimlerinde favori adaylar arasında gösterilen Elizabeth Warren ile Bernie Sanders, Türkiye’de olduğu gibi ABD’de milyonlarca öğrenciye hayatı zehir eden öğrenim kredilerini sileceklerine dair sözler veriyorlar.

Ekonomik kriz nedeniyle iş bulmakta da zorlanılan bir dönemde öğrencilerin 25 bin lirayı geçen borç yükünün altında bırakılması fikri bile oldukça korkutucu. Devletin, zengin ve kaynak sahibi şirketlere uyguladığına benzer bir KYK affı ile KYK borçlarını silmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.