Kutsal emanetler Çamlıca Camii’ne taşınıyor

İslam inancına mensup olanlar tarafından kutsal oldukları kabul edilen çok sayıda eşya ve eser kısa süre önce açılış yapılan Çamlıca Camii’ne taşınıyor.

Taşınma işlemine dair geçtiğimiz günlerde çıkan iddialar, çeşitli platformlarda dile getirilmiş ancak sadece iddia olarak kalmıştı. Bugün (24 Mayıs 2019) itibariyle taşımanın başladığı somut delilerle doğrulandı.

Çamlıca Camii’ne ziyaretçi çekmek amacıyla kurulacak müzenin başına da Hasan Bülent Kahraman’ın getirileceği konuşuluyor.

Halihazırda Topkapı Sarayı Kutsal Emanetler Müzesi’nde sergilenen tarihi eserler, dünyanın çeşitli yerlerinde insan tarafından ziyaret ediliyorlar.

İnşa süreci ve açılışı buyuk tartışmalara neden olan Çamlıca Camii, Erdoğan’ın “ustalık dönemi” olarak adlandırdığı görev süresi içinde yapılmıştı. Erdoğan’la özdeşleşen camiye yapılan taşınmanın, hem yerli hem de yabancı turist çekmesini sağlayacağı bunun da eleştirilere “yanıt” olarak kullanılacağı değerlendiriliyor.

Ayrıca, Anadolu yakasına yapılmış çok sayıda yatırımın atıl durumda olduğunu, söz konusu adımla bitmiş yatırımların da canlanacağı ifade ediliyor.

ÇAMLICA CAMİİ’NDE RUTUBET VE NEM VAR UYARISI

Sosyal medyada taşınma işlemine tepki gösterenler, “tarihe ihanet” ve “yeniden tarih yazmak” olarak değerlendirirken, uzmanlar ise caminin taşınma için uygun olmadığı görüşündüler. Uzmanlara göre inşaat yeni tamamlandığı için caminin hatırı sayılır rutubet ve nem ihtiva edeceği, bunun da tarihi eserleri tahrip edeceğini dile getiriyorlar.

Taşınma işleminin devam etmesi,AKP’li yönetici kadrosunun eleştiri ve uyarılara kulak tıkadığı yorumlarına neden oldu. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.