Kamışlı’da ABD konvoyuna taşlı saldırı

YPG/SDG kontrolündeki Kamışlı kentinden çekilmek isteyen ABD askeri konvoyuna bir grup tarafından taş ve domatesli saldırı düzenlendi.

Sosyal medyada paylaşılan video kaydında şehir içinden geçerken taşların hedefi olduğu görülen ABD zırhlı aracı, herhangi bir tehlikeli duruma neden olmamak için geri çekilirken, grup tarafından taşli ve domatesli saldırınin devam ettiği görülüyor.

2015 yılından bu yana YPG/SDG’ye destek veren ABD askerlerine daha önce Türkiye destekli muhalifler tepki göstererek alandan cekilmelerine neden olmuşlardı.   

ABD Başkanı Donald Trump’ın tartışmalı bir şekilde çekilme kararı alması ve Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna düzenlediği operasyonun sorumlusu olarak gördüğü düşünüldüğünde saldırıyı YPG/SDG sempatizanları tarafından düzenlediği düşünülüyor.

Ancak, Kamışlı’da Suriye rejim güçleri ve destekçilerinin Dr olduğu biliniyor. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda ABD çekilmesinde dolayı kızgın Kürtler’in yani sıra ABD’nin varlığından en basından beri rahatsız olan rejime yakın Araplar da sorumlu olabilir. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.