Kırıkkale Üniversitesi’nde baba torpili: İki kişinin girdiği sınavda son sırada yer alan kızı 15 puan düşük almasına rağmen öğretim görevlisi oldu

Kırıkkale Rektör Yardımcısı Nihat İnanç’ın kızı Ayşenur İnanç, araştırma görevlisi olmak için 3 üniversitede sınavlara girdi ancak son sıralarda yer alarak elendi. Babasının görev yaptığı Kırıkkale Üniversitesi’nde şansını deneyen Ayşenur, sadece iki kişinin girdiği sınavda ikinci olmasına rağmen araştırma görevlisi oldu.

Kırıkkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve “Yöneticilerin Hesap Günü Var Mı?” kitabının yazarı Nihat İnanç’ın kızı Ayşenur İnanç, ülke genelinde bir ay içerisinde 3 üniversitede araştırma görevlisi olmak için girdiği sınavlarda başarısız olarak elendi. Önce Sıktı Koçman Üniversitesi’ndeki sınavda 46. olarak elenen Ayşenur, daha sonra Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ndeki sınavda şansını denedi. Bu üniversitede de kendisine 46. sırada yer buldu ve başka üniversiterde sınavlara girmeye devam etti. Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde ise 29. sırada kalan İnanç, elendi ve öğretim görevlisi olmaya hak kazanamadı.

Son olarak babasının görev yaptığı üniversitenin öğretim görevlisi alımı sınavına girmek isteyen Ayşenur İnanç, çok sayıda kişinin başvurduğu sınava girmeye hak kazanan iki şanslı kişiden biri oldu. 34 kişinin basvurduğu sınavda İnanç ve bir diğer aday dışındakiler “Sınava görmeye hak kazanamadı” denilerek elendiler. Sadece iki kişinin katıldığı sınavda birinci sıradaki adaydan 15 puan daha düşük alarak 2. olan İnanç, öğretim görevlisi olmaya hak kazandı.

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’e konuşan baba Nihat İnanç kızının başarısını şu sözlerle savundu:

“Çünkü kızımın yaptığı bir yüksek lisans programı var. Kırıkkale Üniversitesi, yüksek adaylar için lisans ya da doktora şartını koyuyor. Böylece, bir bölümün eleman alınacak ilgili anabilim dalında, birebir çalışan adaylar tercih ediliyor. Ki en doğru yöntem de elbette budur. Bu bağlamda Kırıkkale Üniversitesi’nin çıkmış olduğu ilanda, ilan edilen çok sayıda kadroya, çok az başvuru sahibinin başvurusu kabul edilmişti. Hatta bazı bölümlere, başvuruların hiçbirisi kabul edilmemişti ve çok sayıda kadro boş kalmıştı. Benim kızımın da başvurduğu kadroya sadece iki kişinin başvurusu kabul edilmişti.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.