Trump göreve başlama törenini bir Kara Cuma’ya çevirebilir miydi?

Kara Cuma asla birlikle ilgili değildi. Gücün yanlış yönlendirilmesi, kaba kuvvet ve bencillikle ilgiliydi. Trump’ın göreve başlama konuşması da öyleydi. Trump, seçmenlerinin doldurması gereken birçok boşluk bıraktı. İşte boşluklar.

3294847941.jpg

ABD’nin 45. Başkanı Donald Trump göreve başlama töreninde yaptığı konuşma esnasında. CARLOS BARRİA/REUTERS

 

 

Donald Trump‘tan başka kim göreve başlamasını Kara Cuma‘nın bir benzerinin içine atabilir?

Donald Trump ve yardımcıları, bize, bütün Amerikalılar, yaraların sarılması ve birlik için bir göreve başlama konuşması yapacağına dair söz verdi.

Ama bu Donald Trump ve bu da onun Kara Cuması. Ve Kara Cuma asla birlikle ilgili değildi. Gücün yanlış yönlendirilmesi, kaba kuvvet ve bencillikle ilgili.

 

Bradley Burston – Trump’ın göreve başlama töreni  YouTube / Haaretz

Peki O ne satıyor?

Onun açılış konuşması gerçek Amerikalılara zenginlik, güvenlik ve azamet vadetti.

Ama bu gerçek Amerikalılar kim? Açılış konuşması sonunda netleştirdi. Gerçek Amerikalılar, Trump‘a oy vermiş olanlar.

Trump‘ın konuşmasındaki güç söylediklerinin içinde değil de, birkaç şey söyledikten sonra durduklarının içindeydi. Duyguların üreticisi ve kitle pazarlamacısı, Trump, zahmetsizce takipçilerinin boşlukları doldurmasına liderlik etmekte, köpek düdüğünü duyar gibi yüksek sesle ve hecelenerek söylenenleri dinliyorlar.

O takipçilerini yöneterek cümlelerini bitiriyor, sonra da planlanan sessizliği sevgi dolu alkışlar ve tezahüratlarla noktalıyor. Burada olduğu gibi:

TRUMP:  Bugün, biz gücü sadece bir yönetimden diğerine taşımıyoruz ya da bir partiden diğerine, biz gücü Washington‘dan alarak sizlere, insanlara geri veriyoruz.

SÖYLENMEYEN ANLAMI: Bana oy veren insanlar.

Burada olduğu gibi:

 

TRUMP: Bu sizin gününüz. Bu sizin kutlamanız. Ve bu, Amerika Birleşik Devletleri, sizin ülkeniz.

SÖYLENMEYEN ANLAMI: Bu ülke dağılan/batan şehirlerin sakinlerinin, sosyal yardım hilecilerinin/isyancıların ve polisten nefret edenlerin ülkesi değil. Bu ülke Müslümanların, Hispaniklerin, engellilerin, genel olarak kadınların, kısmen Hillary Clinton destekçilerinin ülkesi değil.Ya da bu konuda, Hillary Clinton‘ın değil.

TRUMP: Şu anda herkes sizi dinliyor. Sizlerden on milyonlarca insan tarihi bir hareketin parçaları olmak geldi, daha önce dünyada hiç görülmemiş bir şekilde.

SÖYLENMEYEN ANLAM: Şimdi herkes beni dinliyor. Çünkü dinlemek zorundalar. Şu anda sizi dinliyorum. Çünkü siz benim iyi tarafımdasınız. Ve yüce Tanrı diğer insanlara yardım etsin, çünkü onlar bizim tarafımızda değiller.

TRUMP: Çok uzun bir süre, ulusumuzun başkentinde küçük bir grup hükumetin nimetlerinden faydalandılar, insanlar maliyetleri sırtlamışken. Washington gelişti/zenginleşti ama insanlar onun zenginliğini paylaşamadı.

Bu Amerikan katliamı tam bu anda ve burada duracak.

SÖYLENMEYEN ANLAMI: Gördüğünüz ya da sizden önceki ABD eski Başkanları, ya da parti, her senatör ve temsilcinin her biri ülkeyi kan gölüne, afet ve hastalıklara sürüklediler. Onların hepsi değersiz .. Ama siz – sizler muhakeme ederek bana oy verdiniz, çoğunluk vermezken- sadece bir adamın, kara ordulara sonsuza kadar kaybedilmiş geleceği kazanacağının muhakeme ettiniz. Yarı beyaz Hussein‘in liderliğindeki ….. boşlukları siz doldurabilirsiniz.

TRUMP: Politikalarımızın temel taşı Amerika Birleşik Devletleri‘ne tamamıyla sadakat içinde olacak, ülkemize olan bağlılığımız sayesinde, birbirimize olan bağlılığımızı yeniden keşfedeceğiz.

Kalbinizi vatanseverlik için açtığınızda, orada ön yargı için yer olmadığını göreceksiniz.

SÖYLENMEYEN ANLAMI: Kalbinizi Trumpizm için açtığınızda, orada azınlıklar, mülteciler, muhalifler ve basın için -Fox News ve Breitbart dışında- kimseye yer olmadığını göreceksiniz.

20 Ocak 2017 Kara Cumaydı ve anlaşmaların hepsi, kamuoyu izin vermeden önce gerçekleştirildi. Trump, bağışçılarının ve temel iş yapmanın öncelik olduğu mekanına girmelerine izin verdi.

Amerikalıları bir araya getirmek için çalışmak yerine, temel hakları kısıtlamayı görmek isteyeceği biliniyordu; Sağlık hizmetlerine ilişkin haklar, kürtaj, oy verme, göç, kamu eğitimi, LGBT topluluğu.

Bu Kara Cuma, onlardan daha farklı bir şey beklemememizi gösteriyor.

TRUMP: İncil bize Tanrı‘nın insanlarının birlik için de yaşadıklarında nasıl iyi ve hoş olduğunu söyler. Bizler, aklımızdan geçenleri açıkça konuşmalıyız, anlaşmazlıkları dürüstçe tartışmalıyız ama sürekli bir dayanışma ruhunu da kovalamalıyız. Amerika birleştiğinde, Amerika durdurulamaz olacak.

SÖYLENMEYEN ÖNERME: Kes sesini ve alkışla.

TRUMP: Orada korku olmamalı. Bizler korunduk ve her zaman korunuyor olacağız. Bizler asker ve kolluk kuvvetlerimizin içinde yer alan büyük erkekler ve kadınlar tarafından korunacağız. ve en önemlisi, bizler Tanrı tarafından korunacağız.

SÖYLENMEYEN ÇEVİRİ: Orada korku olmalı.

Cumartesi günü, Amerika’nın ve dünyanın dört bir yanındaki kadınlar, erkekler tarafından desteklenerek, Donald Trump’ın açıkça sormadığı bir soruya cevap vermek için yüzlerce şehirde sokaklara döküldüler.

Lütfen, eğer yapabiliyorsanız onlara katılın.

Her durumda, Amerika içindeki iyileşme için bir başka göreve başlama törenini beklemek zorunda kalınabilir. Gelecekteki 20 Ocak. Farklı bir başkanla.

 

YAZAR: Bradley BURSTON

KAYNAK: HAARETZ

ÇEVİRİ: Enes KAHRIMAN

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.