Kayyum hazırlıkları 1 Nisan’da başlamış

Halkları Demokrasi Partisi (HDP) yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkanlığına kayyum atanması için adımların seçim sonuçları kesinleşmeden 1 Nisan’da atıldığı ortaya çıktı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı’nın görevden alınmasına ilişkin İçişleri Bakanlığı yazısında, görevden alınma ile ilgili adımların 1 Nisan 2019’da Diyarbakır Valiliği yazısından sonra başladığı ifade ediliyor.

https://twitter.com/MehmetEminAktar/status/1164454363466817537?s=19

Diyarbakır Valiliği tarafından İçişleri Bakanlığına yazılan yazı, 31 Mart seçimlerinden sadece bir gün sonrasına tekabül ediyor. YSK tarafından henüz resmi sonuçların açıklanmadığı bir zaman diliminde kayyum atanması için hazırlıkların başlamış olması, İçişleri Bakanlığının “teröre destek” açıklamasını da açıkta bırakıyor.

Sosyal medyada da tartışmalara neden olan yazı, Diyarbakır Belediyesinde göreve başlamadan teröre nasıl destek verilebilir? sorularına neden oldu.

Diyarbakır gibi kayyum atanan HDP belediyeleri Van ve Mardin’de hazırlıkların 1 Nisan’da başlatılmış olabileceği değerlendiriliyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.