Kasım Süleymani: ABD ile savaşa hazırlanın

İran Devrim Muhafızları komutanı Kasım Süleymani’nin Irak ziyareti esnasında ABD ile savaşa hazırlanın diye emir verdiği iddia ediliyor.

Irak’ta etkili Şii gruplarla görüşen Süleymani, ABD ile olası savaş için hazırlıkların başlamasını istediği ve bu çerçevede bir dizi görüşme gerçekleştirdiği bildiridiliyor.

Iraklı yerel kaynaklar, İran destekli Şii grupların halihazırda büyük askeri güce sahip olduğuna dikkat çekerek yeni hazırlıklar çerçevesinde daha da güçlenebileceklerini ifade ediyorlar.

Kasım Süleymani’nin dile getirdiği iddia edilen ifadeleri, ABD’nin Basra(Fars) Körfezi ile Akdeniz’e askeri güç sevk etmesinden sonra basına yansıdı. Ayrıca, İsrail’in de İran’a yönelik ani bir darbe vurmak istediği uzun zamandır konuşuluyor. George W. Bush’tan bu yana açıklamaları ile savaşa en yatkın isim olan Donald Trump, ABD icin bile cok fazla İsrail yanlısı bulunan kararları ile biliniyor. ABD’nin İranla imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesi bölgede ABD ile Iran arasında gerilimi ateşlemişti. İran’ın Hizbullah’a desteği ve Suriye’deki mevcudiyeti de İsrail tarafından tehdit olarak algılanıyor. Ayrıca, İsrail, Suriye’de bulunan İran hedeflerine cok sayıda saldırı düzenledi ve ABD icin Orta Doğu’daki birinci öncelik “İsrail’in güvenliği ” Bütün bunlar savaş iddialarını güçlendiriyor.(Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.