Japonya’nın yeni savaş uçağı şekilleniyor

Japonya, 40 milyar dolara mal olacak yeni nesil savaş uçağı projesi için halihazırda kullanımda olan Batılı ülkelerin uçaklarını temel almak istiyor. Projenin sonraki adımlarını şekillendirmek için ABD ve Britanya firmalarından teklif bekleniyor.

Japonya, F-3 adı verilen yeni savaş uçağı projesi kapsamında Batılı savunma sanayi firmalarından teklif sunmaları için çağrıda bulundu.

Japonya Savunma Bakanlığı yetkilisi ”Biz yurtiçi, ortak geliştirme ve halihazırda kullanımda olan savaş uçaklarının kabiliyetlerini artırmayı düşünüyoruz. Ancak henüz karar vermiş değiliz” dedi.

Japonya, F-22’lerin yerine daha gelişmiş bir uçak arayışında olan ABD’yle yakınlaşırken, Britanya da geçmişten bu yana güçlü savunma ilişkilerinin olduğu Japonya’yı hem Typhoon’ların değiştirmek zorunda kalacağı hem de ileri teknoloji savunma ürünleri elde etmek amacıyla değerlendiriyor.

2030’lu yıllarda kendi kabiliyetleriyle çok gelişmiş bir uçak üretme hedefi koymuş olan Japonya, deneyim kazanmak istiyor.


Mitsubishi Heavy X-2

Mitsubishi Heavy firması 2016 yılında ATD-X ya da X-2 olarak adlandırılan stealth savaş uçağı prototini test etmiş ve uçağın geliştirilmesinin 350 milyon dolara mal olduğu açıklanmıştı.

f-3 japan ile ilgili görsel sonucu
Mitsubishi X-2 Shinshin

Northrop Grunman’ın, Japon yetkililerle F-3 stealth uçak projesine katılmak için görüşmeler gerçekleştirdiği bildiriliyor.  Japon hükümetinin BAE Systems ve Boeing gibi önemli firmalardan da teklif beklediği kaydediliyor.

ABD’nin Japonya’ya F-22 satışını bloke etmesinin üzerinden 20 yıla yakın süre geçtikten sonra Japonya, dışardan da yardım alarak kendi 5. nesil savaş uçağını üretmeye karar verdi. Reuters’in ilk olarak 6 Temmuz’da aktardığı habere göre ”Northrop Grunman ciddi bir şekilde Japonya’nın projesinde yer almak için görüşmeler gerçekleştiriyor.”

Virginia merkezli savunma şirketi uzmanları(Northrop Grunman), F-3 programı çerçevesinde kullanılacak teknolojinin hangi savaş uçağı temel alınarak transfer edileceğine dair Japon yetkililerle görüşmeler gerçekleştiriyor. Northrop Grunman’ın önereceği herhangi bir uçak, halihazırda F-35 ve F22 melezi olarak değerlendirilen uçak teklifte bulunduğu iddia edilen Lockeed Martin’le yarışacağı anlamına geliyor.

Japonya, geçmişte yerli F-15J Eagle savaş uçağının üretimi için Boeing firmasıyla da yakından çalışmıştı.

Ä°lgili resim
F-15 JASDF

Airbus Savunma ve Uzay bölümü yöneticisi Dirk Hoke, söz konusu projede yer alması için Avrupa genelinde işbirlirliğ yapılması gerekliliği değinirken. Ayrıca, Avrupalı uçak firmalarının, savaş uçakları için yarışabileceği çok fazla pazarın olmadığını, dolayısıyla fırsatın değerlendirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kuzey Kore’nin eski ama tehlikeli hava savunma sistemleri nedeniyle olası bir savaş senaryosunda çok zor durumda kalacak olan Japonya, stealth uçak projesine ve havadan karaya füze geliştirerek söz konusu zorluğu aşarak tehlikeyi bertaraf etmek istiyor.

Kaynak:

Global Military/Agustos Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.