Japonlar neden seks yapmıyor? Seks oyuncakları neden rağbet görüyor?

Dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip Japonya, 1980’lerden bu yana dünyada belki daha önce pek rastlanmayan bir fenomenle boğuşuyor: Japonlar seks yapmıyor.

Seks, Japonya’da bugün sırt çevrilmiş bir fiil olarak kabul edilse de, geçmişte Japon kültüründe Hentai olarak da bilinen çizimlere kaynaklık edecek kadar benimsenmişti. Bütün bu zengin arka plana rağmen dünyadaki en renkli seks kültürüne sahip Japonlar, seksten uzaklaşıyorlar.

Hatta Japonya’daki durumu salgın olarak değerlendiren uzmanlar bile bulunuyor. Seks ve Japonya arasında zıtlaşma, sanayileşme ve sonrasını içeren Bilişim teknolojilerinin kullanılmasıyla açıklayanlar da var: Japonlar, fiziki efor sarf etmek yerine izlemeyi, oynamayı tercih ediyorlar.

Dünyaca bilinen teknoloji firmalarına ve teknolji alanındaki yeniliklerin başkenti konumunda bulunan Japonya, insanlar seksten uzaklaşmasına rağmen, seks oyuncaklarına ve oyunlarına öncülük eden bir ülke haline geldi.

Peki, Japonları seksten uzaklaştıran nedir?

Yapılan bir dizi araştırmaya göre Japon kültüründe özellikle 1980’ler sonrasında yaşanan değişim, bireylerin sosyalleşme ve dolaylı olarak evlenme tabii ki seks yapma olanaklarını kısıtladı. Japonya, Türkiye’de yaşayanların aşina olduğu adetlere sahip, özellikle evlilik konusunda benzerlikler dikkat çekiyor. Örnek vermek gerekirse evliliklere aileler öncülük ediyor. Japon aile yapısında yaşanan değişim, bağların sarsılmasına ve evlilik için aracıların ortadan kalkmasına neden oldu.

Ayrıca Japonya’daki çalışma şartlarının neden olduğu stres de seks yapacak partnerlere erişimi kısıtlıyor.

Japonya, çalışma şartlarının zorlu olmasıyla biliniyor. Firmalar, çalışanlarından fedakarlıkta bulunmalarını bekliyorlar. Bu durum da çalışanların bazı tercihler yapmasına neden oluyor.

Kimler etkileniyor?

Seks yapabilmek için en az bir partnerin olması gerekiyor. Japonya’da partner bulma ve isteksizlik özellikle erkekleri etkiliyor. Yine yapılan bir takım araştırmaya göre seks yapamayan kişilerin ezici çoğunluğunu erkekler oluşturuyor.

Erkeklerin istek duymalarına rağmen seks yapamamaları, onları internet ortamına ve oyunlara itiyor. Japonya’da seks oyunlarının ve oyuncaklarının artmasının nedenlerinden birisi de söz konusu arzunun tatmin edilmesi için farklı yollar aranmasında yatıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Japonya’da üretilen seks robotları dünya basınında geniş yer bulmuştu. Söz konusu robotlar seri üretime geçmiş ve satışlarına başlamıştı. Üretici firma, özel maddelerle üretilen seks robotlarının insanlar gibi tepki verdikleri belirtmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.