Bolsonaro: “Amazon ormanları sanılandan az yanıyor”

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Amazon yağmur ormanlarındaki yangının “sanılandan daha az” olduğunu söyledi.

Yangına müdahale etmek için ekiplerinin iş başında olduğunu ifade eden Bolsonaro, “Ekiplerimiz bölgede çalışmaya başladılar. Şu anda yangın, sanılandan daha az” dedi.

Göreve geldiğinden bu yana Amazon’daki yangın oranlarını arttığını yönelik istatistikleri kabul etmeyen Bolsonaro, yangınların önceki yıllara oranla daha az olduğunu kaydetti.

YANGINLARDA YÜZDE 82 ARTIŞ

Brezilya Ulusal Enstitüsü verilerine göre ise bu yıl Ocak ve Ağustos ayları arasında Amazon’da meydana gelen yangınların önceki yıla göre yüzde 82 artış gösterdiğini şeklinde.

Amazon yağmur ormanlarının yüzde 60’tan fazlası Brezilya sınırları içerisinde yer alıyor. Uzmanlara göre Amazon’da meydana gelen yangınlar, küresel ısınmayı doğrudan etkileyecek ölçekte.

Cuma günü yaptığı açıklamada yanginlarla mücadele etmek amacıyla ordunun görevlendirildiğini açıklayan Bolsonaro, 40 milyon real (9.71 milyon dolar) kaynak da ayrıldığının altını çizdi.

MACRON’A TEPKİ

Uluslarası camiadan yükselen eleştirilere de cevap veren sağcı lider, Amazon yağmur oranlarındaki yangını görüşmek üzere kriz grubu oluşturulması çağrısında bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un açıklamalarından duyulan rahatsızlığın Fransa Büyükelçisine işletileceğini ifade etti. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.