İsrail seçimini yaptı: Benjamin Netanyahu’nun sağcı koalisyonu hükümet kurmak için yeterli sandalyeye ulaştı

İsrail, erken seçim icin sandık başına gitti. Mevcut Israil Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun partisi Likud’un öncülük ettiği sağ koalisyon zaferini ilan etti. Zafer konuşması yapan Netanyahu, “Bu, açık bir zaferdir” dedi.

Oyların yüzde 95″nin sayıldığı seçimde, Benjamin Netanyahu ve Benny Gantz’ın partileri Knesset’te 35’er koltuk elde ettiler.

Netanyahu’nun partisi Likud’un liderlik ettiği sağ koalisyon, hükümeti kurmak icin yeterli sandalyeye ulaşmış durumda. Sağ koalisyon toplamda 65 sandalye elde etti.

Eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz’ın Kahol Lavan partisi de Knesset’te 35 sandalye kazanmasına rağmen, koalisyon kurduğu sol partilerle hükümet kurmak için Likud ve sağcı koalisyonun gerisinde kaldı.

Seçim kampanyaları esnasında Araplara yönelik nefret dili, Arap seçmenlerin önceki seçimlere göre sandığa gitme oranlarını olumsuz etkilemiş görünüyor. Arapların çoğunlukta olduğu Hadash-Ta’al Knesset’te 6, Arab List-Balad ise 4 koltuk kazandı.

Arap nüfusun çoğunlukta olduğu bölgelerdeki oy verme merkezlerinde, Netanyahu’nun partisi Likud mensubu sandık görevlilerine sağlanan 1,2000 gizli kamera ile Arapların oy kullandığı seçim merkezlerinde kayıt yaptığı ortaya çıkmıştı.

Filisitinli Araplara yaşama hakkı tanımayan aşırı muhafazakar partilerden Shas ve United Torah Judaism 8, Yisrael Beiteinu ve Union of Right-Wing Parties 5, Kulanu ise 4 sandalye kazandı. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.