İsrail Savunma Bakanı Bennet: “Birkaç RedBull alın ve imkansızı başarın”

İsrail Savunma Bakanı Naftali Bennet, İran’ın protestolar nedeniyle ülkedeki internet erişimini engellemesiyle ilgili hackerlara çağrıda bulundu.

Bennet, dünya genelindeki hackerlara “Birkaç RedBull alın ve gece boyunca kodlayarak imkansızı gerçekleştirin” dedi.

Sosyal medya hesabından yaptığı video paylaşımında “Bu size biraz saçma gelebilir ama İran geçtiğimiz hafta kendi vatandaşlarının internet erişimini kesti” diyerek başladığı konuşmasına: “Evet, bazı yerlere erişim sağlanmaya başladı ama hala İran’da çok sayıda sosyal medya platformu erişilemez durumda” ifadeleri ile devam etti.

“İran’da Hamed adında bir gencin odasında oturarak kendisi için güzel bir gelecek tahayyül ettiğini ve sesinin duyurulmasını istediğini düşünün. Bilgisayarında arama motorunu acıyor ve Twitter’a girmeye çalışıyor. Hiçbir şey olmuyor…”

Bennet, hackerlara çağrısında ise şunları dile getirdi “Çok sayıda yetenekli ve her şeyi yapmaya kadir gençler tanıyorum. Iste size çılgınca bir fikir: İsrailli, İranlı, Arap, Amerikan ve Avrupalı teknoloji meraklıları birleşerek uzun zamandır çile çeken İran halkının sosyal medya erişimini tekrar kazanmak için çalışabilirler: Özgürlük için dünya genelinde bir hackaton… Birkaç RedBull alın ve gece boyunca kodlayarak imkansızı gerçekleştirin.”

İran’da meydana gelen ve bazı kaynaklara göre yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği protestolar, hükümetin internet erişimini engellemesine neden olmuştu. Akaryakıt zammı sonrasında başlayan protestolar kısa sürede ülke geneline yayılmıştı. İran dini liderliği ve hükümeti protestoları arkasında “yabancı güçlerin” olduğunu iddia ediyorlar.

İsrail Savunma Bakanı İran halkının özgürlüğü için çağrıda bulunurken, İsrail ürünü teknoloji ürünleri otoriter, baskıcı Arap rejimleri tarafından sosyal medya hesaplarındaki eleştirel seslerin kesilmesi için kullanılıyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.