İsrail işgal altındaki Ürdün Vadisini ilhak ediyor

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun işgal altındaki Ürdün Vadisini ilhak ettiklerini açıklaması bekleniyor.

İsrail basınına yansıyan haberlerde, kritik erken seçim öncesi elini güçlendirmek isteyen Netanyahu, ilhak kararı ile daha fazla oy kazanmayı hedefliyor.

Netanyahu’dan henüz beklenen açıklama gelmezken, yasadışı yerleşimleri blokunun lideri David Elhayani, popülist Başbakana kararından dolayı teşekkürlerini iletti.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın desteği ile bölge ülkelerini rahatsiz eden ve Filistin ile olası bir barışın önünü tıkayan adımlar atan Netanyahu’nun son adım öncesi, seçmenler arasındaki tepkiyi ölçmek amacıyla bir firmaya anket yaptırdığı iddia ediliyor.

Netanyahu’nun partisi Likud, söz konusu anketi kendilerinin yaptırdığı yönündeki iddiaları yalanladı.

Filistin yönetimi ise İsrail tarafından ilhak iddialarına Başbakan Mahmud İştiyyeh seviyesinden karşılık vererek, “Filistin toprakları Netanyahu’nun seçim kampanyasının parçası değildir” denildi.

Netanyahu’nun atmaya hazırlandığı iddia eden adımın sadece bir seçim taktığı olduğu ve sadece basında konuşulmasını istediğini iddia eden bazı uzmanlar, Nisan ayında “yolsuzluk soruşturması” esnasında da Netanyahu’nun “önemli bir açıklama” yapacağını söylediğini hatırlatıyorlar. (Mugayir ve Haaretz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.