İsrail’in Lübnan’da Hizbullah’a ait hangi hedefleri vurduğu ortaya çıktı

İsrail’in 2006 yılından bu yana ilk defa Lübnan’da saldırı düzenlemesinin arkasındaki sir perdesi aralanıyor.

Haaretz gazetesinin aktardığına göre Israil ordusu, Iran tarafından Hizbullah’a gönderilen, füze yapımında oldukça önemli bir aracı vurdu.

Füze menzlini ve isabet oranını artırmak amacıyla kullanılan araç, yüksek kalitede roket yakıtı imal edilmesini sağlıyor. Israil, Iran tarafından Lübnan topraklarına sokulan aracı, Hizbullah güvenli bir alana taşıyamadan vurmayı başardı.

Gazeteye göre başkent Beyrut’un Şii ağırlıklı Dahiyye semtinde tutulan araç, güvenli bir alana taşınmak için harekete geçildiği esnada patlayıcı yüklü bir insansız hava aracı tarafından vuruldu. Karıştırıcı olarak kullanılacak aracın büyük hasar aldığı, özellikle kontrol bölümünün tam anlamıyla havaya uçtuğunu ifade ediliyor.

İsrail’in saygın gazetelerinden Haaretz, Hizbullah’ın söz konusu aracı kullanması halinde İsrail’in başını ağrıtacak pek çok gelişme yaşanmasına neden olabileceğini yazdı. Ayrıca, İran’ın önceki yıllarda füze sevk etme girişimlerinin çoğunlukla Israil tarafından akamete uğratılmasının “karıştırıcı araç” kullanılması yoluna ittiği belirtiliyor.

İran’ın Beyrut’ta Hizbullah’a yeni füze üretimi ve var olanların iyileştirilmesi için yer altına fabrika inşa ettiği de iddia ediliyor. İsrail’in son saldırısını Iran ve Hizbullah’ın füze programına ciddi darbe vurduğunu altı çiziliyor.

Ayrıca, Israil yönetiminin, Hasan Nasrallah liderliğindeki Hizbullah’ın Israil saldırısına misillemede bulunmasını bekledikleri belirtiliyor. Olası saldırının sinir bölgelerinde yer alan askeri hedeflere hatta daha da uzaktaki bir noktaya füze saldırısı seklinde olabileceği değerlendiriliyor. 

KASIM SÜLEYMANİ İNTİKAM PEŞİNDE

Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani’nin İsrail’in Iran hedeflerine yönelik Irak ve Suriye’deki son saldırılarına misillemede bulunmak istediği, ancak Israil ordusunun müdahalesi ile bunun engellendiği belirtiliyor.

Haaretz, Süleymani’nin misilleme için Imam Hüseyin Tugay’ına görev verdiği ancak başarılı olamadığını yazdı. İşgal altındaki Golan Tepelerinde yer alan Israil hedeflerine bomba yüklü insansız hava aracı ile saldırı yapmak için sınır bölgesine konuşlanan iki kişinin Israil ordusu tarafından girişimlerinin başarısızlığa uğratıldığı kaydediliyor.

Başarısız girişimden sonra Aqraba’da korunan bir eve çekilen ikilinin, Israil güçleri tarafından tespit edildikten sonra Hava Kuvvetleri tarafından vurulduğu belirtiliyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.