İsrail: Gazze’nin Yeniden İnşasına İzin Vermeyeceğiz

Shehab.ps”nin aktardığına göre, İsrail Devlet Başkanı Reuven Rivlin, Gazze’de Hamas yönetimi olduğu müddetçe kuşatılmış bölgenin yeniden inşasına izin vermeyeceklerini belirtti.

2014 yılında Gazze Şeridi’ne düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden askerlerin anısına düzenlenen törende konuşan Rivlin, ”İsrail, Gazze sakinlerinin temel ihtiyaçlarını dün olduğu gibi yarın da temin eden tek aktör olarak varlığını sürdürcektir” dedi.

Ayrıca, ”Hamas, Gazze’yi sadece İsrail’i yok etmek, vatandaşlarına saldırmak ve askerlerimizin naaşlarını vermemek amacıyla yönettiği müddetçe Gazze eski haline dönmeyecek” diye ekledi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Hamas’ın İsrail ile ateşkes yapmayı kabul etmemesi halinde ”katlanılmaz bir bedel” ödeyeceği tehdidinde bulunmuştu.

gaza strip ile ilgili görsel sonucu
8 temmuz 2014’te başlayan ve 7 hafta süren İsrail saldırıları sonucu çoğunluğu sivil 2200’den fazla kişi hayatını kaybetti. Yüzlerce ev kullanılmaz hale geldi.

2006 yılında Filistin genel seçimlerini kazananan Hamas’a tepki olarak İsrail, o günden bu yana  Gazze şeridine temel ihtiyaçlar: ilaç, inşaat malzemesi ve yiyecek girmesini engelleyen boğucu bir abluka uyguluyor.

 

UYARI: İngilizce’den Türkçeye çeviri esnasında oluşabilecek yazım, anlatım ve noktalama bozuklukları/hatalarının düzeltilmesi için lütfen uyarıda bulununuz. 

 

Kaynak: 

Middle East Monitor

https://www.middleeastmonitor.com/20180705-israel-we-will-not-allow-gaza-to-be-rebuilt/

Çeviri:

Enes Kahrıman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.