İŞİD’in önemli isimlerinden Abu Wahib öldürüldü

Pentagon, ”Çöl Aslanı” lakabı ile tanınan Abu Wahib, ABD ve Koalisyon güçlerinin Irak’ın Anbar kentinde yaptığı hava saldırısında hayatını kaybettiğini açıkladı.

İŞİD’in önemli komutanlarından biri olarak kabul edilen Abu Wahib, yanındaki üç militan ile birlikte yol aldıkları arabaya düzenlenen hava saldırısında öldürüldü. Abu Wahib, El Kaide’nin eski Anbar sorumlusuydu.

Pentagon basın danışmanı Peter Cook: ”Koalisyon güçleri, 6 Mayıs’ta eski El kaide yöneticisi ve İŞİD’in Anbar emir’i Abu Wahib’i öldürdü” dedi. Abu Wahib 2013 yılında İŞİD’in yayınladığı bir infaz videosunun da baş aktörüydü.

Cook, Abu Wahib’in öldürülmesi İŞİD’in Irak’ın batısındaki gücüne ağır darbe vurduğunu belirtti.

Smoke-and-flames-rise-over-a-hill-near-a-Syrian-town-after-an-airstrike.jpg

Cook ayrıca ” Koalisyon güçleri İŞİD’i çok sert vuruyor ve Abu Wahib’in öldürülmesi de bunun bir başka örneği” dedi ve şunları da ekledi ”Şu anda Irak’ta ya da Suriye’de İŞİD’in herhangi bir lideri olmak her zamankinden daha tehlikeli”

Shaker Wahib olarak da tanınan Abu Wahib, 2013 yılında infaz ettiği üç kamyon şoförünün görüntülerinin paylaşılması ile sağlamıştı.

2013 yılında, Anbar-Suriye sınırında üç tır şoförünü  durdurup dinle ilgili sorular soran Abu Wahib, şoförlerin Alevi olduğunu öğrendikten sonra şoförleri infaz etmişti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.