IŞİD saldırısında Türkiye’nin ihraç ettiği zırhlı araçlar hedef oldu

Nijerya’nın Borno bölgesinde IŞİD, askeri kontrol noktasına saldırdı. Saldırıda 11 askerin öldürüldüğünü duyuran örgüt, aralarında Otokar yapımı Cobra ve çok sayıda zırhlı aracı ateşe verdi.

Borno’nun Gajigana kasabasında meydana gelen saldırı sonrasında yayın organı AMAQ aracılığıyla saldırıyı ve bazı görüntüler paylaştı. Nijerya askerlerine ait olduğu iddia edilen cansız bedenlerin yani sıra ateşe verilen zırhlı araçlar da görüntüler de yer aldı.

Boko Haram terör örgütünün IŞİD’e biat etmesiyle Nijer basta olmak üzere çeşitli ülkelerde terör saldırılarında artış yaşanıyor. Afrika ülkeleri, terör tehdidine karşı ordularını modernize çalışmalarına daha fazla bütçe ayırma başladılar. Nijerya ordusu, söz konusu modernizasyon çalışmaları kapsamında Otokar’dan 193 adet Cobra zırhlı araç satın almıştı.

2008 Güney Osetya’daki Gürcistan-Rusya savaşı esnasında ilk muharebe deneyimini yaşayan Cobra zırhlı araçlar, Afrika ülkelerinin teröre karsi mücadeleleri süresince çok sayıda mayın ve eyp saldırısını hedefi oldular. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.