IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi öldü mü? Ebu Bekir el Bağdadi nerede?

Irak ve Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Suriye ve Irak’ta yenilgiye uğratılmasından sonra akıbeti merak konusu olan Ebu Bekir el Bağdadi öldü mü? ve nerede yaşıyor? Detaylar yazımızda.

IŞİD lideri ve 2014 yılında Musul’daki tarihi x Camii’nde hilafet ilanı yaparken kendisini halife olarak tanımlayan Ebu Bekir el Bağdadi, örgütünün ağır bit yenilgiye uğratılmasından sonra hakkında çok az bilgi edinilen bir kişilik olarak kaldı.

Binlerce sivil ve silahsız güvenlik gücünün öldürülmesinden birinci derecede sorumlu tutulan Bağdadi, farklı kaynakların defalarca “öldürdüklerini” duyurmasına rağmen hala yaşadığı düşünülüyor. Geçtiğimiz günlerde, uzun bir aradan sonra video görüntüsü yayınlanan Bağdadi, Suriye ve Irak’taki yenilgiyi kabul ettiğini duyurmuştu.

EBU BEKİR EL BAĞDADİ ÖLDÜ MÜ?

IŞİD liderinin halen hayatta olduğu düşünülüyor. ABD, istihbarat kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre Bağdadi birden fazla direkt saldırıya hedef oldu, ancak bir şekilde kurtulmayı başardı.

EBU BEKİR EL BAĞDADİ NEREDE

Dünyanın birçok yerinde saldırılar düzenleyerek binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan cihatcı IŞİD’in lideri, çeşitli kaynakların iddialarına göre Suriye’de yaşıyor ve örgütünü yönetiyor.

Geniş çölleri ve IŞİD’in tutulmaya çalıştığı son toprak parçası olan Deyr ez-Zor’da yaşadığı düşünülen Bağdadi, hâla örgütün başında olduğunu duyurmuştu.

TERÖRİZMİ YÖNETMEK

ABD ve Koalisyon üyeleri, YPG öncülüğündeki SDG, Türkiye, Irak, Suriye, Rusya, Libya, Filipinler, Mısır, Somali ve Nijerya’nın doğrudan mücadele ettiği IŞİD, söz konusu ülkelerde ağır yenilgiye uğratılmasından sonra Bağdadi, örgütün yeni bir strateji benimsendiğini duyurmuştu.

Sadece Suriye ve Irak gibi ülkelerde değil, bütün dünyada saldırılar ve yeniden yapılanma çağrısında bulunan Bağdadi, IŞiD’i canlandırmak istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.