IŞİD lideri Bagdadi Türkiye sınırında öldürüldü

ABD özel kuvvetlerinin Türkiye-Suriye sınırı yakınında bulunan Idlib’in Barisha köyünde düzenledikleri operasyon iile IŞİD lideri Ebubeki El-Bagdadi’yi öldürdükleri iddia ediliyor.

ABD başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabından “çok büyük bir şey oldu” mesajını paylaşarak, iddia edildiği gibi ya İŞİD ya da başka buçuk bir hedefin ele geçirildiği ya da öldürüldüğü yorumlarını güçlendirdi.

Dün gece saatlerinde Türkiye sınırına yakın Barisha köyüne 10’dan fazla helikopterle operasyon düzenlenmiş ve çatışmaların yaşandığı belirtilmişti. Olayı Türkiye’nin Huras al din örgütüne yönelik operasyonu olarak duyuran bazı yerel kaynaklar daha sonra ABD ve koalisyon güçleri olarak değistirmislerdi.

Operasyon düzenlenen köyden sabah saatlerinde gecen görüntülerde bazı evlerden dumanların yükseldiği görülüyor.

Trump’ın kısa süre içersinde önemli bir açıklama yapacağı da ifade ediliyor.

CANLI BOMBA YELEĞİ

Irak ve Şam Islam Devleti lideri Bagdadi’nin operasyon esnasında üzerinde bir canlı bomba yeleği olduğu iddia ediliyor.

CNN’e konuşan bir Savunma Banakligi yetkilisi, Bagdadi”yi öldürdüklerini düşündüklerini ancak asil durumun DNA analizi sonrasında netleşeceğini ifade etti.

Bagdadi’nin ABD güçleri tarafından yakalanmamış yerine üzerindeki bomba düzeneğini kullanmış olabileceği ifade ediliyor.

OPERASYON NASIL DÜZENLENDİ

BBC’nin Suriye yapımcılarından Riam Dalati, uzun süredir operasyon yapılan bölgede kalan bir kaynağına dayandırdığı haberinde, ABD kuvvetleri tarafından operasyon başlamadan önce olağandışı bir şekilde çok sayıda arabanın park halimde olduğunu ve kısa sure sonra da helikopterden ateş edildiği ve indirme yapıldığını aktardı.

Türkiye sınırından sadece 4.5 kilometre uzaklıkta yer alan Barisha köyünde gerçekleştirilen operasyon, ayrıca ABD güçlerine yönelik ‘Suriye’ye nasıl girdiler’ sorusuna da neden oldu.

ABD güçlerinin Türkiye üzerinden Suriye girmiş olabileceği değerlendiriliyor. Neden olarak da ABD askeri varlığının büyük oranda Suriye’nin kuzeyinde çekilmesi olarak gösteriliyor.

ÇOK SAYIDA ÖLÜ

Operasyonda çok sayıda IŞİD militanının da hayatını kaybettiği belirtiliyor.

AFP, kaynaklarına dayandırdığı haberde, en az 9 IŞİD militanının da operasyonda öldürüldüğünü aktardı.

Ölümlerin helikopterden açılan ateşten kakaynaklandığının altı çiziliyor.

TÜRKİYE’NİN KONUMU

Bağdadi’nin öldürüldüğü operasyona Türkiye’nin de katıldığı iddia edilirken, doğrulayan herhangi bir veri bulunmuyor.

Türkiye sınırına çok yakın bir noktada IŞİD liderine operasyon düzenlenmesi, Türkiye açısından Türkiye- IŞİD ilişkisine dair yeniden haber ve yorumların yapılmasına neden olacağı ifade ediliyor.

Ancak, Rakka ya da Deyr ez-Zor’dan Idlib’e geçtigi değerlendirilen Bağdadi’nin büyük istihbarat olanaklarına sahip ABD ve Rusya’nın operasyon alanlarından hareket ederek yüzlerce kilometre uzaklığı hareket etmesi, olası eleştirilere verilebilecek yanıtlarda yer alması beklenen bir durumu teşkil ediyor.

Kısa yorum

Iddia edildiği gibi Türkiye tarafından operasyona istihbarat ya da askeri destek verilmişse Türkiye’nin batı kamuoyunda IŞİD ile anılan ismi bu sefer batı için olumlu bir şekilde anılmasına neden olacaktır.

(Mugayir)

Devam eden gelişme.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.