İŞİD Libya’da ilerliyor

İŞİD Güney sahili şeridi boyunca kritik geçiş yolları ve köyleri kontrol altına alarak ilerliyor.

Libya’nın üçüncü büyük şehri olan Misrata’nın kıyı şeridi boyunca ilerleyen İŞİD’e karşı milisler karşı saldırı başlatmak için Misrata’nın kıyı şeridine doğru ilerlemeye başladı.

İŞİD’in, Cuma günü Misrata’nın Güneyinden Akdeniz kıyı şeridinde 120 kilometrelik yolun önemli bağlantı noktası olan Abu Grein’i ele geçirmesi ile seferberlik ilan edildi. İŞİD’in ele geçirdiği nokta aynı zamanda kıyı şeridinden Libya’nın Kuzeyinde bulunan çöl alandaki yolunda bağlantı noktası.

İŞİD’i takip eden SİTE araştırma grubuna göre; Perşembe günü kıyı şeridi boyunca beş köyü ele geçiren İŞİD’in, Sirte’deki ana karargahlarından 140 kilometre uzaklıktaki Doğuya doğru saldırı başlattıklarını bildirdi.

İŞİD, Sirte’yi geçen yılın Haziran ayında ele geçirdi ve Sirte’ye savaşçıların eğitimi için bir eğitim kampı kurdu. Bu kampta yabancı ve Libyalı binlerce kişinin eğitildiği tahmin ediliyor.

Misrata hastanesinde yapılan açıklamaya göre, İŞİD’in saldırısı sonra sekiz ölü ve 105 yaralı hastanelerine ulaştı ama bu yaralı ve ölülerin içinde sadece askerlerin mi olduğu ya da sivillerin de olduğu belirtilmedi.

İSİS, LİBYA, 2016.jpg

Misrata askeri konsey lideri Ibrahim Bel-Rajab, komutası altında buluna bütün askeri birlikleri Abu Grein’in gecikmeksizin  kurtarılması için direktif verdiğini belirtti.

İbrahim Bel-Rajab, İŞİD’in ele geçirdiği Abu Grein’de birçok askeri aracın da görüldüğünü belirtti.

Bu hadiseler yaşanırken, BM destekli Trablus Hükumeti, İŞİD’e karşı savaşması için yeni bir askeri birliğin kurulacağını açıkladı.

Yeni askeri birliğin kuruluş aşamasında 5.000 askeri personelden oluşması planlanıyor. Bu sayının daha sonra daha da artırılacağı belirtiliyor.

 

Kaynak: Al Jazeera

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.