İŞİD, Irak ve Suriye’de kaybediyor, Libya’da kazanıyor

Raporlar gösteriyor ki İŞİD, Irak ve Suriye’de alan kaybediyor ama Libya’da kazanıyor. İŞİD, Suriye ve Irak’taki kayıplarının telafi etmek için Libya’ya ağırlık veriyor.

Irak ve Şam İslam Devleti, Suriye ve Irak’ta alan kaybediyor ama Libya’da da alan kazanıyor. BM raporu gösteriyor ki İŞİD’in Suriye ve Irak’tan sonraki önemli savaş alanı Libya olacağını gösteriyor.

Henüz kamuoyu ile paylaşılmayan BM raporu İŞİD’in küresel ölçekte tehdit olarak yeni alanlarda varlık göstereceğini gösteriyor.

Geçen yıl Paris’te düzenlenen kanlı saldırının ardından BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, İŞİD ile ilgili detaylı bir rapor hazırlanması talimatı vermişti.

Raporda ele geöen bulgulara göre İŞİD, Suriye ve Irak’ta bazı aksaklıklarla karşı kaşı ve 2014-2015’te kazandığı alanlara kaybetmeye başladı.

İŞİD’in gelir kaynaklarından olan Petrol ticareti de ABD ve Koalisyon güçleri tarafından vurulan petrol tesisleri nedeniyle düşmüş durumda.

Rapora göre İŞİD hâlâ vergilendirme yoluyla gelir elde ediyor ama esas gelir kaynağı olan Petrol ticaretinin darbe yemesinden dolayı büyük çalı sıkıntılarla yüz yüze.

Ayrıca İŞİD’in Suriye ve Irak’a alternatif olarak gözünü Libya’ya diktiğini ve orada yapılanma sürecini hızlandırdığı belirtiliyor.

Raporda yer alan önemli bir nokta da İŞİD’in Lİbya’yı diğer Afrika ülkelerine ulaşmak için bir üs olarak kullanma gayesinde olduğuna işaret ediyor.

BM Güvenlik Konseyi üyesine göre; İŞİD, Libya’daki Petrol tesislerini ele geçirerek, petrol ticaretine başladı ve bu ticaretten oldukça yüksek gelir elde ediyor.

 

Libya’da Birleşik bir hükümet kurulmaya çalışılıyor. Libya’da Kaddafi’nin Nato ve Körfez ülkelerinin askeri operasyou ile düşürüldüğü günden bu yana Tobruk ve Trablus olmak üzere iki hükumetin var olduğu bir ülke haline geldi. İki hükumet de kendisini legal olarak sunuyor ve bu problem nedeniyle birkaç yıldır devam eden savaş halen sürmekte.

 

Uluslararası camia Libya’da ulusal bir hükumetin kurulması ve İŞİD’E karşı mücadele etmesi için oldukça umutlu.

Libya’da kurulan yeni hükumet, ülkenin doğusundaki silahlı gruplardan ve siyasi liderlerden beklediği desteği göremedi.

İŞİD, Libya’da Akdeniz’e kıyı 250 km’den fazla alanı kontrol ediyor ve bu alana genişletmek için de çatışmaların şiddetini artırıyor.

Kaynak: Al Jazeera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.