İranlı dini liderden İsrail ve Suudi Arabistan’a sert mesaj: Güneyiniz ve kuzeyiniz İran’dır

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in Meşhed’deki temsilcisi olan Ayetullah Ahmed Alamolhoda, Suudi Arabistan’a düzenlenen saldırı ve İran’ın etkinliğine dikkat çeken bir konuşma yaptı.

Meşhed”deki Cuma hutbesinde Alamolhoda, “İran sadece İran değildir” diyerek başladığı konuşmasına, Orta Doğu coğrafyasında etkili olan devlet dışı aktörlerin adlarını sayarak, hepsinin İran olduğunu ifade etti.

İran’ın bölgedeki gücüne dikkat çeken Alamolhoda, şunları söyledi:

“Bugün İran, sadece İran değildir. O, coğrafi hudutlarla sınırlı değildir. Bugün, Irak’taki Haşdi Şabi İran’dır. Lübnan’daki Hizbullah İran’dır. Yemen’deki Ensarullah İran’dır. Suriye’deki ulusal cephe İran’dır. Filistin’deki İslâmî Cihad ve Hamas İran’dır. Onların hepsi İran oldular. İran artık sadece biz değiliz.

Lübnan’daki direnişin seyidi (Nasrallah), bölgedeki direnişin tek bir imamı olduğunu duyurdu. O imam, İran İslam Devriminin lideridir. İran, bugün bölgedeki direniştir. Bu, eğer bizim sınırımızı ihlal ederse İsrail’in yarım gün içinde toza karışacağı anlamına geliyor.

Siz İran’ın nerede olduğunun farkında mısınız? Siz İran’ın nerede olduğuna baktınız mı? Lübnan’ın güneyi İran değil mi? Hizbullah İran değil mi? Yemen’in gönderdiği insansız hava araçları (İHA) ile Suudi Arabistan’ı uğrattigi o saldırıda İran orada değil miydi? Siz, onların(İHA’ların) güneyden değil kuzeyden geldiğini söylüyorsunuz. Güney ya da kuzey ikisi arasında ne fark var? İran her ikisidir; Hem güneyinizde hem de kuzeyinizdedir.” (Mugayir)

Çeviri, Enes Kahrıman tarafından mugayir.com için yapılmıştır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.