İran’da rejim karşıtı gösteriler

İran’ın çeşitli bölgelerinde rejim karşıtı gösteriler düzenleniyor.

Son günlerde başta Arap ve Beluci nüfusunun yoğun olarak yaşadığı bölgelerde başlayan ve daha sonra ülkenin birçok noktasına sıçrayan gösteriler, giderek büyüyor.

”Hamaney’e ölüm” ve ”Suriye’ye değil, İran’a canımız feda” sloganlarının yükseldiği gösterilerde, şu ana kadar herhangi bir ölüm haberi yok. Ancak polisin yanı sıra Devrim Muhafızları ve Besiç milislerinin de göstericilere müdahale etmeye başladığı bildiriliyor.

İran’da 2014 yılından bu yana düşük seyreden petrol fiyatlarının neden olduğu ekonomik krizin, en çok 2017 yılında hissedildiği kaydediliyor. Ruhani Hükumetinin kemer sıkma politikaları uyguladığı ve 2018 bütçesinde de kesintilere gitmiş olması, halkın sokaklara dökülmesine neden oldu.

Suriye, Irak ve Yemen’de silahlı güçleri bulunan ve ekonomik, askeri olarak besleyen İran, Şii nüfusun olduğu çevre ülkelerden topladığı insanları, paralı milislere çevirerek kendi politik hedefleri çerçevesinde savaştırıyor. Sadece Suriye’de İran’ın finanse ettiği 20 bin civarında milisin olduğu konuşulmakta ve ortalama maaşları 400 dolar civarında olan bu milislerin yarattığı ağırlıkta petrol fiyatlarının düşmesinden sonra karşılanması için vatandaşa ek vergi ve zamlar olarak yansımakta.

Obama’nın başkanlığı esnasında 5+1 ülkeleri ile imzalanan ve İran’a ekonomik rahatlama sağlayan nükleer anlaşmanın, Trump’ın iktidarı sonrasında sallanıyor olması da İran için geleceğin parlak olmadığını gösteriyor. İran vatandaşları da ilerde ışığın olmadığına kani olmuş gibi görünüyor.

İran vatandaşlarının devrik sabık lider Şah Rıza Pehlevi’nin de adını anıyor olmaları, 1979 devriminden bu yana ülkenin yönetimini elinde bulunduran Şii ulemaya olan güvensizliğin göstergesi olarak değerlendirilebilir.

Yolsuzluk, din, dış politika, ekonomi ve sosyal adaletsizliğin neden olduğu gösteriler, 2009 yılında yaşanan karşı yeşil devrim denemesinden farklı olarak bugünlerde atılan sloganların sertliği ve sertlikten de anlaşıldığı üzere, halkın bıkkınlığı ya da inancı örnek gösterilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.