İran-ABD arasındaki gerilimi arttıracak iddia: ABD’nin Irak büyükelçiliğine roketli saldırı

İran ile ABD arasında gerilimin had safhaya çıktığı son günlerde ortaya atılan bir iddia, gerilimin tehlikeli bir boyuta taşınması riskini ortaya çıkardı. Irak’ta devlet kurumları ve büyükelçiliklerin bulunduğu güvenli bölgeye saldırı düzenlendi. Saldırıda ABD elçiliginin hedef alındığı iddia ediliyor.

Yeşil bölge olarak adlandırılan ve cok sıkı güvenlik önlemleri altındaki bölgeye yönelik saldırıyı İran destekli Şii grupların gerçekleştirmiş olabileceği iddiasını dile getiren uzmanlar, ABD ile İran arasında gerilimin geleceğinden endişe duyduklarını dile getirdiler.

Saldırıda roket ile gerçekleştirildiğini belirten yerel haber kaynakları, can kaybı yaşanmadığını bildiriyorlar.

ABD-İRAN ARASINDA GERGİNLİK

Trump yönetimin Nükleer anlaşmadan çekilmesi ve İran’a yönelik ağır yaptırımlar uygulaması ile iki ülke arasında gerginlik had seviyeye yükselmişti.

Geçtiğimiz günlerde ABD, Fars körfezindeki uluslarası ticaret gemilerini korumak maksadıyla savaş gemileri sevk etmiş, bu hamle İran’a karşı güç gösterisi olarak değerlendirilmişti.

Hafta içinde Birleşik Arap Emirlikleri’ne petrol taşıyan Suudi Arabistan’a ait tankerlere yönelik uzaktan kumandalı botla bombalı saldırı düzenlenmiş, BAE, İran’ı sorumlu tutmuştu. İran ise suçlaması kabul etmeyerek uluslarası komisyon kurulması çağrısında bulunmuştu.(Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.