Irak’taki protestolarda Türkiye’ye tepki: Askerleri çıkarılsın

Irak’ta çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ‘yönetim’ karşıtı protestolar devam ediyor.

Başkent Bağdat’ın Tahrir meydanını güvenlik güçlerinin zaman zaman gerçek mermi kullanmasına rağmen dolduran binlerce protestocu, taleplerini içeren pankartlar açarak isteklerini kamuoyuna duyurdular.

Söz konusu pankartlarda Irak’ta yabancı ülkelerin müdahalesinin bitirilmesi (İran, ABD ve Erdoğan, IMF), Türk, Amerikan ve İran askeri varlığının sonlandırılması ve Fırat ile Dicle nehirleri sorununun uluslararasılaştırılması taleplerinde bulunulduğu görülüyor. 

2003 yılındaki işgalden bu yana yabancı güçlerin varlığını sürdürdüğü Irak’ta, işgal sonrasında güçlenen İran’ın desteklediği silahlı güçler (PMU) ve Türkiye’nin PKK gerekçesi ile ülkenin kuzeyindeki varlığını artırması rahatsızlığa neden oluyordu.

Ayrıca, işgal sonrası kurulan hükümetlerin yolsuzluklara bulaştıkları ve herhangi bir hizmet sunamadıklarını dile getiren göstericiler, yabancı güçlerin Irak hükümetini kontrol ettiklerini ifade ediyorlar.

Protestolar süresince esas tepkinin hedefi olan Iran ve ABD’nin yani sıra Türkiye’ye de tepki gösterilmeye başlanması dikkat çekici olarak nitelendiriliyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.