Iraklı çobanlar, IŞİD’in 70 milyon dolar ve 1.5 ton altınını çalmışlar

Geçtiğimiz günlerde ABD Özel Kuvvetlerinin düzenlediği operasyonda yakalanmamak için intihar eden IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi ve örgütü hakkında ilgi çekici bilgiler ortaya çıktı.

IŞİD liderinin kayınbiraderi ve örgütte de önemli bir yere sahip olan Mohammed Ali Sajet al-Zoubia, Al Arabiya kanalına verdiği röportajda, Bağdadi’nin saklanma sürecini, radikalleşmeden önceki hayatını ve koyun çobanları tarafından IŞİD’e ait 70 milyon doların nasıl çalındığını anlattı.

8 METRELİK MAĞARADA SAKLANDI

Zoubia’ye göre Bağdadi ve önemli isimler, Irak’ın Anbar vilayetindeki 6’ya 8 metre boyutundaki bir mağarada çobanların da yardımıyla saklanıyorlardı. Nisan ayında yayınlanan ve Bağdadi’nin son videosunun da söz konusu mağarada çekilmiş olduğunu ifade etti.

Zoubia, belli bir süre sonra Iraklı güvenlik güçlerinin sıkı önlemler alması ve çobanların bölgeden ayrılması ile mağarayı terk etmek zorunda kaldıkları ve daha önce belirlenen başka bir güvenli bölgeye geçtiklerini söyledi.

Türkiye sınırına 5 kilometre mesafedeki Başiya köyüne yerleşmeden önce Bağdadi’nin Mayedin, Abu Kamal, Hajin, Desheesha gibi yerlerde bulunduğunu iddia etti.

70 MILYON DOLAR VE 1.5 TON ALTIN

Ayrıca, saklanma ve hareket esnasında koyun çobanlarına bağımlı olmaları nedeniyle IŞİD’e ait 70 milyon doların çobanlar tarafından sakladikları yerlerde çıkarılarak alındığını ifade etti. Zoubia, sadece bir çobanın 15 milyon dolar çaldığını iddia etti.

Nakit paranın yani sıra 1.5 ton civarında da altının aynı şekilde çalındığını belirtti.

YABANCI VE YEREL CİHATÇILAR KARŞI KARŞIYA

IŞİD’in Hajin’deki son günlerinden Bağdadi’nin aniden ortadan kaybolmasının yabancı ile yerel cihatçıları karşı karşıya getirdiğini ve bu durumun Bağdadi’nin karışmasına, güvenilirliğine büyük darbe vurduğunu da sözlerine ekledi.

BOMBALI YELEK DETAYI

Zoubia, Bağdadi’nin her an kendisini yakalamak ya da öldürmek için operasyon yapılma olasılığına hazır beklediğini belirterek. Bazuka, Amerikan menşeli silahlar ve patlayıcılara sahip olduğunu ve kullanma hazır olduğunu söyledi.

Ayrıca, Bağdadi’nin üzerinde sürekli canlı bombalı yeleği olduğunu ifade eden Zoubia, İŞİD liderinin yatarken bile yeleği yakınında bulundurduğunun altını çizdi.(Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.