İngiltere Hava Sahası artık güvenli: Land Ceptor hazır

İngiliz Ordusu, Land Ceptor Hava Savunma Sistemi’nin ilk atış testini başarıyla gerçekleştirdi. Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, Ceptor’un Rapier Hava Savunma Sisteminin yeteneklerinin ve etkisinin üzerinde katkı sunmaya aday olduğunu belirtti. Ayrıca, şu anda kara konuşlu olan sistemin yakın bir zamanda deniz varyantı testlerinin de yapılacağı kaydedildi.

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Gavin Williamson, 28 Mayıs’ta yaptığı açıklamada Land Ceptor’un atış testinin yapıldığını söylemiş, ancak ne zaman gerçekleştirildiğini açıklık getirmemişti. Testin, İsveç’e ait, Baltık Denizine yakın bir atış sahasında gerçekleştirildiği belirtiliyor.

”Yoğunlaştırılmış tehditlerin gölgesinde ordumuz, Britanya’yı güvende tutmak için kapasitesini arttırmak zorunda” diye konuşan Williamson, şunları da ekledi ” Land Ceptor, askerlerimizi operasyonlar esnasında düşman füze ve uçaklarından korumak için harikakulade bir bariyer.”

Avrupa Füze Konsorsiyumu MBDA, aynı zamanda Modüler Hava Savunma Füzesi (CAMM) olarak da bilinen Land Ceptor füzesi, kızıl ötesi güdümlü Gelişmiş Kısa Menzilli Havadan Havaya Füzesi (ASRAAM) ile bir dizi aynı bileşeni kullanıyor. Ancak, Land Ceptor (CAMM) yeni aktif radar güdümlü yönlendirme sisteminin yanısıra, doğruluğu artırmak için de iki yönlü veri bağlantısına sahip. Land Ceptor: Uçak, İHA, alçak uçuş yapan helikopterler ve cruise füzelerine karşı etkili olduğu kaydediliyor.

Land Ceptor ‘un test atışı

2000 yılından bu yana İngiltere dahil altı Avrupa ülkesinin ortaklaşa geliştirdiği Hava Savunma Sistemi, kara ve deniz konuşlu varyantlarının olması hedeflenmekte. Halihazırda, sistemin etki mesafesini 25 km’den 40 km’ye  çıkarmak amacıyla çalışmaların yapıldığı bildirilmekte.

Teknik Özellikler

Motor: Katı yakıtlı roket motoru

Etkili Menzil: 1-25 km

Hız: 3 Mach (1,020 m/s)

Güdüm Sistemi: İki yönlü veri bağlantısı – Aktif radar güdümlü arayıcı

Platform: Deniz Platformları, Kara Konuşlu, Uçak

Haber: Enes Kahrıman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.