İngiltere Donald Trump’ı bekliyor: 250 bin kişi protesto düzenleyecek

ABD Başkanı Donald Trump, İngiltere’ye resmi ziyarette bulunacak. Ziyaret esnasında çok sayıda görüşme gerçekleştirecek olan Trump’ın 250 binden fazla kişi tarafından protesto etmesi bekleniyor.

Trump’ın Pazartesi günü (03.06.19) başlayacak üç günlük ziyareti öncesinde İngiltere’den tepki dolu açıklamalar ve hazırlıklar yapılıyor. Brexit’e ve İngiltere Başbakanlığı seçimine yönelik açıklamarı ile büyük tepki yaratan Trump’ın, 250 binden fazla kişi tarafından Londra sokaklarında protesto edeceği tahmin ediliyor. Protesto gösterisi için dev boyutlu bir şişme Trump bebeğinin hazırlandığı belirtiliyor.

Theresa May’in istifası sonrasında Boris Johnson’un Başbakanlık koltuğunda görmek istediğini ifade eden Trump, özellikle liberal ve İşçi Partisi cephesinden “İngiltere’nin iç işlerine karışmakla “suçlanıyor. Ziyaret tarihine çok yakın bir zaman diliminde meydana gelen gerginlik, ziyaretin daha da sıcak geçmesine neden olacak. Trump, İngiltere tahtının varislerinden Prens Harry’nin eşi Meghan Markle için “edepsiz” dediği iddiaları ile de gündemde. Trump, Markle için iddia edilen sıfatı kullanmadığını belirtse de ortaya çıkan ses kayıtları tersini söylüyor.

SADIQ KHAN’DAN TRUMP’A TEPKİ

Londra Belediye Başkanı Sadıq Khan, Trump’ın 2016/17’de yaptığı açıklamaları unutmamışa benziyor. Khan, ziyaret öncesi The Observer için kaleme aldığı yazıda Trump’ın 20. yüzyılda yaşamış faşist liderleri benzediğini ifade etti. Khan’ın bu benzetmeyle 20. yüzyılda İngiltere’de faşist lider Oswald Mosley’i mi kast etmek istediği ise bilinmiyor.

Khan, Trump’ı çok sert sözlerle eleştirdiği yazısında ayrıca şunları yazdı: “Başkan Trump, yükselen küresel tehdidin en dikkat çekici örneklerinden biri. Aşırı sağ dünya genelinde yükselişte; zorla kazandığımız haklarımızı, özgürlüklerimizi ve liberal, demokratik toplumumuzu tanımlayan değerleri tehdit ediyor.”

“Macaristan’da Viktor Orban, İtalya’da Matteo Salvini, Fransa’da Marine le Pen ve Birleşik Krallık’ta Nigel Farage; 20. yüzyılın faşist liderleri tarafından kullanılan ayrıştırıcı söylemleri kullanarak destek topluyorlar. ”

Donald Trump, Londra’daki terör saldırılarından sonra Khan’ı eleştirmiş ve uzun süreli bir tartışmayı başlatmıştı. Trump’ın Khan’ı inancından dolayı hedef olarak seçtiği söyleniyordu.(Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.