IMF direktörü Rhee: Küresel büyüme beklentilerin altında kalacak


IMF’nin Asya-Pasifik direktörü Rhee, ekimde yüzde 3.7’ye indirdikleri küresel büyüme tahminlerini ocak ayında daha da düşürebileceklerini söyledi.

Reuters’te aktardığı habere göre, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Asya ve Pasifik bölgesinden sorumlu direktörü Changyong Rhee ABD ve Çin arasındaki ticaret gerilimlerinin şirketlerin güvenini ve yatırımları Asya başta olmak üzere küresel çapta etkilemeye devam ettiğini belirterek, küresel büyüme tahminlerini ocak ayında daha da düşürebilecekleri uyarısında bulundu.

Rhee Çin’e yapılan ihracata bağlılıkları göz önüne alındığında, Japonya ve Güney Kore’nin bölgede ticaret savaşından en fazla etkilenen ülkeler arasında olabileceğini söyledi.

IMF direktörü Rhee, “Yatırım beklenenden daha zayıf. Güven kanalının Asya ekonomileri başta olmak üzere küresel ekonomiyi etkilemeye devam ettiğini düşünüyorum… Küresel büyüme ekimdeki tahminlerimizden biraz daha yavaş gerçekleşecek gibi görüyoruz” dedi.

IMF, Çin-ABD ticaret savaşının olası etkilerini gerekçe göstererek temmuz ayında 2018 ve 2019 için yüzde 3.9 olarak öngördüğü küresel büyüme tahmini ekim ayında yüzde 3.7’ye indirmişti.

Rhee IMF’nin yalnızca Asya’da değil, Avrupa ve ABD’de de yavaşlama belirtilerini göz önüne alındığında, ocak ayında küresel büyüme tahminlerini daha da düşürebileceğini söyledi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.