İmamoğlu’na “dernek, vakıf, cemaat ve tarikat” tepkisi

31 Mart’ta ve 23 Haziran’daki yenileme seçiminde milyonlarca İstanbul seçmeninin tercihi olan İmamoğlu, katıldığı televizyon programında yaptığı açıklamalar nedeniyle kendisine oy veren seçmenin tepkisini çekti.

Habertürk kanalında Didem Arslan Yılmaz’ın konuğu olan İmamoğlu, seçimden sonraki ilk canlı yayın programında seçim sürecini ve gelecekteki projelerini anlattı. Suriyeli mülteciler, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan ile ilişki ve benzeri pek çok konuyu değerlendiren İBB’nin yeni Başkanı, dernek, cemaat ve vakıflara yönelik açıklamaları ile büyük tepki topladı.

31 Mart ve 23 Haziran seçim kampanyalarında sloganlaşan “Kişiye, adamlara, derneklere, vakıflara, cemaatlere hizmet işi bitti” cümlesi, katıldığı son programdaki açıklamaları nedeniyle yerini hayal kırıklığına bıraktı.

İmamoğlu, Yılmaz’ın sorusu üzerine dernek, vakıf ve cemaatlerle alakalı, “yararlı” ya da değil ayrımı yaparak şunları söyledi: “Seçilmiş cemaat, vakıf, dernek, organik ilişkisi olan yapılar. Cemaatlerin faaliyetleri var. Bu ülkenin temel duruşlarına aykırı davranmayan faaliyetleri varsa içişleri vesaire iznini almış, her cemaate, ki yüzlerce yıllık tarikatlar var İstanbul’da. Çok derin felsefesi olan. Görüştüğüm insanlar, yetkilileri oldu. İsimlerini vermem. Üç tane vakfı, beş tane vakfı çek al olmaz. Büyükşehir belediyesinin kaynaklarını birkaç vakıfa niye aktaralım. Elbette her vakıfla bu şehrin çıkarına çalışmalar var ise. Bu vakıflar sadece siyaseten CHP’ye yakın, asla öyle değil. Her vakfın, derneğin, kamu yaranına kurumun geniş, faydalı çalışmaları var. Vakfa, derneğe değil sadece torpile karşıyım.

İmamoğlu’nun söz konusu açıklamalarına tepki gösterenler; tarikat, cemaat, dernek ve vakıflarla ilişiğini kesilmesi gerektiğini belirttiler. Ayrıca, İmamoğlu’nun dernek ve tarikatlara “torpil” sorunu üzerinden yaklaşması da eleştirildi. Adları ve yöneticileri basına sık sık yansıyan vakıflar, sadece torpil değil, ideolojik okul olarak da kullanıldığı hatırlatıldı. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.