İmamoğlu ve Yıldırım, ortak yayında İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtlıyorlar

Millet ittifakı adayı Ekrem İmamoğlu ile Cumhur ittifakı adayı Binali Yıldırım, İsmail Küçükkaya’nın moderotörlüğünde düzenlenen ortak yayında konuşuyorlar.

İmamoğlu ve Yıldırım’ın açıklamaları şöyle:

Binali Yıldırım: seçimin yenilenmesi yönünde çabalarımız oldu, CHP kabul etmedi, ondan seçime gitme krarı aldık. Oyların tamamı sayılsaydı, seçim olmayacaktı. Oylrın yer değiştirmesi çalınması ile aynı anlam taşıyor. Benim oyun CHP adayına yazılıyorsa bu çalınmadır.

Ekrem İmamoğlu: Oyların tekrar sayılmasını isedik ama CHP istemedi yorumu yanış bir yorum. 31 Mart gecesinde bir saat olmadı ki seçim kapanalı tv kanallarının bir kısmı yasakları çiğneyerek bir süreç başlattı. 12 saat veri alamama kısmı sürdü. Saat 23:25’te ben seçimi kazandım açıklamaı yaptı, o sırada AA yayını kesti. 24 bin 57 ilk tutanak sayısı. 13 bin 729a indi.
Bir tek İBB başkanlığında şaibe çıktı. Diyorsunki vatandaşa senin 20 liranın 5 lirası sahte. Kimse inanmaz.Çaldılar. Kime? İftira var. YSK raporunda çaldılar yok, kim çaldı?

Bİnali Yıldırım: Ekrem bey ilk açıklamasını saat dokuzd yaptı. Benim ilk açıklamam on bir yirmi beşti. Eldeki bilgilere göre seçimi kazandık dedim. Bunda bir hata yok. Biz elimizdeki verilere göre konuşuyoruz.

4 pusulanın 3ü temiz, 1i çalındı gibi işi bulandırmanın gerekçesi yok. Sayımı ayrı yapılıyor. Ayrı sayılıyor.

Ekrem beyin yeniden sayılmasını istmiyorum demesi kocaman bir yalan. Tamamnın sayımını CHP kabul etmedi.

Seçim Ekrem beyin lehinede olsa oylar sayılmasını istedik. CHP istemedi. Söylemlerimde hiç bir değişiklik yok. 31 Mart önceki kampanyamızla aynı..

Biz bir ittifakla seçime giriyoruz. Cumhur İttifakının adayı olarak ben giriyorum. MHP,AK Parti bir tarafta,İYİ Parti, CHP bir tarafta, HDP’de destekliyor.

Ekrem İmamoğlu: Girdiğimiz verilerden dolayı 29 bin sayısı vardır. Birleştirme tutanağında 24 bin 57. İşinize geldiği gibi rakamlarla oynamayın. KUl hakkı yenmiştir.

O saatlerde bütün istanbul afişlerle donatıldı. O gün onbinlercce insan bu mcüadeleyi vermeseydi o gece bu iş biterdi. Yüzbinlerce insanın hakkı vardır. Maddi hatalar olur, düzeltilir. YSK’nin böyle bir içtihatı yok. Bu süreç bir kurgudur. AA Genel Müdürü ile görüşmedim sözüne inanmıyorum. Biz İstanbul mücadelesi veriyoruz. Herkesin oyuna talibiz.

Binali Yıldırım:İthamlar var. Bunlar kime adres oluyor. Bu seçime beraber girdik, bu hukuk mücadelesi verdik. Biz tekrarlanmasını istemedik, CHP tamamının sayımasına direnmeseydi, seçim tekrarlanmayacaktı.

Ben 10 kazanıyorum, Ekrem bey 2 kazanıyor, bu dürüst bir seçim mi. Ben AA ile görüşmedim. Ekrem bey yalan konuşuyor. Benim bakanlarla görüşmem ile bir algı oluşturulmaya çalışıyor. Ben bakanlarla hep görüşürüm. Bunlarla görüşmekle neyi ima ediyorlr.

25 yıldır biz İstanbul’a çok şey verdik. 1994’de 14 litre su veriliyordu, şimdi 101 litre su veriliyor.

Su indirimi bizim vaademizde var. Ak Parti grubunun önergesiyle kabul edildi.

Ekrem İmamoğlu: Ekrem beyin yalan konuşması cümlesine müdahale etmeme sebebim programa saygımdan, farklı cevap vermeyeceğim aile edebimdendir.

600 bin seçmenden oluşan fark 489. Esas fark geçersiz oylardandır. Bizde daha az sizde çok olmasının sebebi yanlış kampanya yürüttüğünüzdendir.

Bizim projelerimiz kopyalanıyor. Biz açıkladığımızda parayı nerden buluyorsun dediler. 25 yıldır elbette yapacaksınız. (Binali Yıldırım müdhala ediyor) Tabi ki yapacaksınız.

Binali Bey’e tekrarsoruyorum, AA’nın o akşam yaptıkları ne ifade ediyor? Bakanlarla yaptığınız görüşmeleri doğal karşıyorsunuz, gece yarısı bilboardlarının talimatını kim erdi? Ben halen çaldıların muhatabının kim olduğunu merk ediyorum?

Binali Yıldırım: AA yetkilileri bu sorunun cevabını vermelidir. 25 belediye kazanmışız, elbette o afişleri asacağız.

Herhalde anlatamadık arkadaşa, 25 Belediyeyi kazandık, İBB meclis üyelerinin 180’ini kazanmışız.Sonuç buyken kaybettik mi diyecektik.

Ekrem Bey siz, gelir gelmez büyükşehirin veri tabanını kopyalama talimatını neden verdiniz? Bunun kişisel verileri koruma kanununa aykırı olduğunu bilmiyor muydunuz?

Ekrem İmamoğlu: Binali Yıldırım’ın sözleriyle cevap vereyim, ‘bir belediye başkanı belediyesiyle ilgili herşeyi inceleyebilir’ Bu bir veri yedekleme işlemidir.Onun içinde kopyalama yapılır. Veri tabanının yedeklenmesi ve İBB’de korunması içindi.

Güvenlik açısından bir riski yok. yedeklenecek muhafaza edildiği yer İBB olacaktı. Sayın YIldırım’a süreci dah iyi analiz etmesini söylerim, dilerim.

Veri yedekleme ayrı, kopyalama ayrı iştir. Veri yedeklemesi yapılıyor. Bilgisayarınızda bil yedekleme sistemi vardır. Benim söylediğim cümelnin sadece ön kısmını Ekrem bey aktardı.

Mahkeme kararını da tanımıyor.. İlgisiz dedi ama ilgisi var. Veri kopyalama işlemi FETÖ taktiğidir.

Seçim sonucunu kabul edeceğiz, belki de Ekrem bey itiraz edecek.

Ekrem İmamoğlu: Seçimlere itiraz haktır. Uydurma gerekçelerle itiraz yapmayız. Algı diye tarif edilen şey, çok net karşı tarafın yaptığı bir uygulama. Çaldılar sorusunu cevaplamadılar. Kim diyorum, cevap vermediler.

FETÖ uygulamalarını bilmem, öyle bir tecrübem yok. Kişisel veriler konusunda, kendilerinin engelli, mahkum yurttaşların bilgilerini almasını örnek gösteririm.

Şunu ifade edeyim, İBB seçimi, 23 Haziran’da yüzbinlerce insanın katkısıyla sonuçlanacaktır.

Karadeniz’de yaptıklarım miting değil, bayramlaşmaydı. Bu muazzam süreç bir tuzakla sona erdirilmek istenmiştir. Benim oradaki tavrım belli, sukünete çağırma tavrım belli. VİP süreçlerinin çok daha netleşmesi gerekir. Geçenlerin haddi hesabı yok. Beni karşılayanlar bir şey organize ediyor, ylcu edenler bir şey organize ediyor.

Ben ne söylediğimi biliyorum. Buranın sakinleşmesiyle ilgili ne söylediğimi biliyorum. Oradaki Vali beyde biliyor. Valiye hakaret etmedim.

Basitlik rahatsız ediyor ama bize Pontos dediler, Yunan dediler, terörist dediler kimse rahatsız olmuyor.

Binali Yıdırım: İzmir seçimi geride kaldı. İzmir’de en yüksek oyu almıştık. Buradaki seçim sonuçlanmadı. Her ne kadar Ekrem bey daha mazbata yokken Anıtkabir’e gitse bile kazananı yok. Ekrem bey çarpıtmayı, doğru söylememeyi alışkanlık haline getirdi.

İBB İsrafın içinde dedi, yalanladı, Fatih Portakal bile yayınında dedi ki bu Ordu işi olmadı. Kabul etseydi bitmişti. İki gün düşündü, basitlik diye bir icatta bulundu. İstanbullulardan ve milletten özür dilemesi gerekir, millete yalan söylemiştir.

Ekrem İmamoğlu: Yıldırım yanlış bilgilendirilmiştir. Yalan söylemiştir cümlesi kibirli bir cümledir. Benim o progrmda İsmail Küçükkaya ismi yok, ben dedim ki karşı tarafın soruları hazırlaması duyumunu aldım. Yalan söylemiştir dediniz sabırla dinledim.

Tekrar söylüyorum, benim oradaki ifadem nettir, yalan söylemiştir cümlesini kötü söz sahibine aittir diyerek kapatalım

Binali Yıldırım: Sayıştay raporu yalan.

O TV programında biz düzeltmeyi yapınca, doğru değilmiş dedi geçiş yaptı. İlkeli davranmasını beklerim. Bütün meselelerin doğru olmadığı ortaya çıktı.

Vakıflar öğrencilere destek veriyor, FETÖ’nün beyin yıkamak için gençleri devşirme tehlikesinin bir dha yaşanmamasını için işler yapıyor

Ekrem İmamoğlu: İstanbul’un en büyük sorunu yoksulluk ve israf. Kul hakkı meselesini çok önemsiyorum. Nasıl söylerlerse söylesinler. Sayıştay raporunu ben getirdim, arzu ederse takdim ederim.

Sayıştay raporunu inceledik. Sadece iBB’ye ait, iştirakler hariç 1810 araç. 7 personele bir binek araç düşüyor.

Benim uzaktan yakından, ilgim temasım yok. Ben devlete inanırım. Belediye var, belediyeye güvenin. Yurdu belediye yapacak. Kdınlar içinde erkekler içinde yurtlar yapacağız. Başımızda zaten FETÖ terör örgütü oluştu.

Kreşler açacağız. Ben anlamam o işlerle. Sağlıklı, devletine inanan bir ahlak sahibiyiz. Terör örgütlerinin hiç birisiyle ilişkimiz olmaz.

Binali Yıldırım: Temiz vakıf nasıl yani, deterjanla yıkayarak mı belirleyeceğiz. İstanbul’da 23 bin tane vakıf var. Vakıflara destek vermek yanlış bir iş değil. Toplumsal sorunlara yöneliyorlar. Bu vakıflara nakdi bri kuruş yardım yapamaz belediyeler. Algı operasyonuna gerek yok.

FETÖ büyük bir terör örgütüdür. 251 şehit verdik. FETö ile mücadele elbette devam edecek.

500 bin istihdam sağlayacağız. Bio teknoloji fabrikaları kuracağız. Teknoloji üsleri kuracağız.

Ekrem İmamoğlu: Temiz vakıflarla iş birliği yapacağım dedim. Bana telefon açsın sorsun, cevaplarım.

Bu şehrin 3 gencinden birissi işsiz. 350 bin genç var. Okutamamışız, meslek sahibi yapamamışız, yüzde 15’i aşmış işsiz oranı var.

Eğitim deste paketi, geçim desstek paketi, sofra destek paketi ile tam beş katına çıkartacağız.

Dört aileden birisi açlık sınırının altında. 2 bin 20 liraya kadar maddi destek sunacağız, bunu da evin kadını ile paylaşacağız.

200 bin insana iş bulacağız. Ücretsiz ulaşım desteği sunacağız, 12 yaş altı, 0 -4 yaş arası bebekleri olan ailelere ücretsiz ulaşım destek vereceğiz.

Yoksulluktan bahsettim, bunu derken Kürt kökenli ya da Türk kökenli demiyorum, benimvatandaşım diyorum.

İttifak partilerinin adayı değilim, terörün peşinden gelen en büyük sorun partizanlıktır. Biz bu milleti barıştırmaya geliyoruz. Bağcılardaki çocukla Kadıköydeki çocuğu eşitlemeye geliyoruz. Barış özgürlük mahalleden gelir. Mahalleden demokrasiyi sağlarsanız sorun kalmaz.

Binali Yıldırım: 16 yıldır ben hizmet yapıyorum, insanların etnik kökenine inançlarına bakmayız. Seçimlerde parti vardır, seçim biter rozetinizi çıkartır hizmet yaparsınız. Biz partizanlık yapmıyoruz. İzmir’e gitsin görsün.

Partizanlık bizimle telafuz edilmez. İstanbul’da yaşayan 81 vilayetten gelen bütün kardeşlerimize hizmet için varız. İstanbul’a yapılan hizmet israf değildir. İDO Genel Müdürlüğü yaptım, İDO’yu 1 numara yaptım.

Mal varlığı beyanında bulunmaya mecbursunuz. Ben 16 yıldır mal varlığı beyanı veriyorum. Değişiklik olursa yeniliyoruz. kamuoyuna açıklarız. Benim açımdan hiçbir sakıncası yok.

Ekrem İmamoğlu: Mal beyanımızı zaten veriyorum Ben 5,5 yıldır veriyoruz. İBB Başkanı seçildiğimde de beyan etmiştim. Şeffaflık, katılımcılıktır bu. Hepimiz bir görev yerine getiriyoruz. İnsanlara hesap verme konusunda bu önerinizi zevkle kabul ediyorum

Mülteci konusunu iyi yönetemedik. Mülteci konusunu sadece vicdanla, toplumsal tavırla araştrmak doğru değil. Mülteci konusu evrensel kurallar taşır.

Göçmenliğe ve mülteciliğe ilişkin, bir masa kuracağız. İBB’nin bu hususta bri politikası yok. Biz mevcut mülteci insanları, çocukları, kadınlarını dikkte almalı.

Çocuk evlilikleri görüyorum, özel bir masa kuracağız. Benim partimden olabilir, plaja girmesini yasaklaması yanlış, insanlık dışı uygulamalar yanlış.

16 milyonluk kenti yönetiyoruz, güneyimizde yaşanan olaylarda, toprağın altında petrolleri düşünerek bizi mülteci sorunuyla baş başa bırakamazsınız.

Binali Yıldırım: Ekrem bey ne yapacağını anlatmayı unuttu. Savaştan akçtılar, biz misafir ettik. Bu işin başlangıcı böyle oldu. Bunlar geçici koruma statüsündeler. nerede olurlarsa olsunlar. Hepsinin kaydı kuydu var. Afrin’e, Cerablus’a, El bab’a bir kısmını gönderdik, diğerlerini de göndereceğiz.

Bu iş merkezi hükümetle yapılacak. Koordinasyon ile yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.