İlhan Omar’dan Trump’a “el Kaide” yanıtı: Şereflendirmeyeceğim

Suudi Arabistan , Müslüman kadın politikacılara savaş açtı

Amerika Birleşik Devletleri’nde Başkan Donald Trump’ın “göçmen kökenli” senato ve kongre üyelerine yönelik “aidiyet” suçlaması ve Müslüman kökenli Kongre üyesi Ilhan Omar’i “el Kaide”ye sempati duyduğuna ilişkin tartışmalar devam ediyor.

Demokrat Partinin göçmen kökenli Kongre üyeleri Rashida Talib, Alexandria Ocassio Cortez ve Ilhan Omar bir basın toplantısı düzenleyerek söz konusu açıklama ve suçlamalara sert tepki gösterdiler. Kongre üyeleri, Trump’ın toplumu kutuplaştırdığını ifade ettiler.

Geçtiğimiz günlerde Trump’ın Omar’ın adını anarak terör örgütü el Kaide’ye sempati beslediğini iddia etmişti. Basın toplantısı esnasında kendisine “Trump’ın açıklamasına yanıt verecek misiniz?” sorusuna karşılık veren Omar, “(Trump’ın suçlamasını) Cevap vererek şereflendirmeyeceğim. Biliyorum ki her Islamofobik, nefret dolu her kişi ve bu Başkan gibi insanları ‘ötekileştiren’ bir ideolojiyi takip eden herkes bizim yanıt vererek kendimizi savunmamızı arzu ediyor” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Ilhan Omar’ın 2013 yılındaki katıldığı program esnasında ifadelerini değinerek, Omar’ın ABD’yi sevmediğini ve el Kaide sempatizanı olduğunu iddia etmişti. Trump’ın hedef göstermek amacıyla kullandığı programda Omar, Batılı uzmanların “el Kaide” derken göğüslerini kabartmalarına esprili bir şekilde değinmişti.  (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.