İlhan Omar: Öğrenci borçlarını iptal edin!

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi üyesi İlhan Omar, 1 trilyon doları bulan öğrenci kredi borçlarının silinmesi gerektiğini ifade etti.

Demokrat Parti üyesi Omar, ABD’de binlerce öğrenci için büyük yük olarak görülen öğrenci borçlarının silinmesi gerektiğini sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşım ile belirtti.

Öğrenim hakkının ücretsiz olması gerektiğini savunan Ilhan Omar, geçildikten sonra da birçok kez öğrenim kredilerinin silinmesi gerektiğini dile getirmişti. Mensubu olduğu Demokrat Parti’den Alexandra Occasio Cortez ve Rashida Talib gibi isimler de sık sık üniversite kredi borçlarının silinmesi gerektiği çağrısında bulunuyorlar.

Demokrat Parti’den Başkan aday adayı olan Bernie Sanders ve Elizabeth Warren gibi favori isimler, seçim çalışmaları esnasında düzenleme ve hatta borç silme vaatlerinde bulunuyorlar. Sanders, açıkça borçları bileceğini ifade ederken, Warren ise düzenleme yapılması gerektiğini savunuyor.

Türkiye’de de binlerce öğrenci kredi borcu nedeniyle sıkıntı yaşıyor. KYK kredi borcunun silinmesini meclis gündemine getirmek isteyen bazı milletvekilleri başına yansımışlardı. Ancak, şu ana kadar herhangi bir adım atılmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.