İdlib’den Türkiye sınırına göç dalgası başladı

Suriye rejimi ve Rusya tarafından İdlib’e yönelik başlatılan askeri operasyon, onbinlerce kişinin Türkiye sınırına doğru hareket etmesine neden oldu.

Rusya ve Suriye rejimine ait savaş uçaklarının aralıksız bombaladığı İdlib’den Türkiye sınırına doğru baslayan göç dalgası, Türkiye başta olmak üzere Avrupa ülkeleri için yeni bir insani kriz olma yolunda ilerliyor.

Suriye rejiminin pek çok köy ve yerleşim yerinin ele geçirmesi ile yerlerinden edilen Suriyeliler, bombardıman ve Suriye rejim milislerinin saldırılarından korunmak için Türkiye sınırına yığılıyorlar.

Söz konusu operasyon ve göç dalgası ile ilgili konuşan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, son birkaç gün içerisinde Türkiye sınırına 80 bin kişinin göç etmek zorunda kaldığını açıkladı.

Saldırılarını devam etmesi halinde rakamın yuzbinlerle ifade edilecek şekilde artmasında endişe ediliyor. Idlib, Suriye rejiminden kaçan ve 3-4 milyon oldukları tahmin edilen nüfus yoğunluğuna sahip.

Bunların çoğu Türkiye ve yardım kuruluşlarının aracılığı ile İdlib’e sonradan yerleşen insanlardan oluşuyor. TSK’nin bölgede rejim saldırılarını önlemek amacıyla gözlem noktaları kurmuş olması da sladirilardan korunmak isteyenlerin tercih etmelerinin önemli nedenlerindendi.

Türkiye’nin rejim ve Rusya’nın saldırılarını durdurmak için çaba sarf etmedigini iddia eden bazı Suriye gözlemcileri, bu durumun Erdoğan basta olmak üzere AKP’ye büyük zarar vereceğini belirtiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.