İdlib’de Türk bayrağı yakıldı

Suriye’nin İdlib vilayetinde bir grup protestocu, Türkiye’nin Suriye ordusunun Hama ve İdlib’e yönelik saldırılarındaki payını protesto etmek için Türk bayrağını yaktılar.

Suriye ordusunun Rusya’nın hava desteğiyle Hama ve İdlib’e yönelik taaruzu, söz konusu bölgede yaşayan ve Esad yönetimine muhaliflerin yoğun tepkisine neden oluyor. Binlerce kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı operasyonda Türkiye de yoğun tepkilerin hedefinde.

Astana süreci ile Hama ve İdlib’e yönelik herhangi bir saldırı girişimini önlemek ve bölgedeki sükunet sağlamak amacıyla çok sayıda gözlem noktası kuran Türk Silahlı Kuvvetleri, basta siviller olmak üzere bölge insani tarafından olası saldırıları “engelleyeceği” gerekçesiyle sevgi gösterileriyle karşılanmıştı. Ancak, Suriye ordusunun başlattığı saldırı, Türkiye’ye dair beklentilerin boşa çıkmasına neden oldu. Türkiye, Suriye ordusunun ilerlemesi ve Rusya’nın bombardımanını engellemek için kayda değer herhangi bir girişimde bulunmayınca,birkaç ay once sevgi gösteri yapan halk, Türk bayrağının yakıldığı gösteriler düzenlenmeye başladı.

Suriye ordusu ve HTŞ ile Ulusal Ordu arasında yoğun çatışmaların yaşandığı alana çok yakin olan ve zaman zaman Rusya ile Suriye’ye ait uçakların hedefi olan Maarat al Numan kasabasında toplanan halk, Türkiye aleyhine sloganların atıldığı, Suriye ordusu ile Rusya’yla birlikte hareket ettiğine yönelik suçlamalarda bulunarak Türk bayrağını ateşe verdiler.

TÜRKİYE İHANET ETTİ

Yüzlerce sivilin hayatını kaybettiği son saldırılar, yerel halkın Türkiye’nin kendilerine verilen bütün sözlere rağmen ihanet ettiğini dile getirmeye başladılar. Maarat al Numan’da Türk bayrağını yakan göstericiler de “ihanete” uğradıklarının altını çiziyorlar.

Geçmişte Suriye ve Rusya’nın saldırılarını sert bir dille eleştiren başta Erdoğan ve Çavuşoğlu olmak üzere Türk yetkililer, halen devam eden saldırılara yönelik kayda değer bir açıklama yapmadılar. Dün, Suriye ordusunun saldırılarını durdurmak için saldırılara hava desteği sağlayan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüştüğünü açıklayan Çavuşoğlu, Suriyeli muhalifler tarafından, Rusya’nìn mevcut konumu nedeniyle eleştirilerin hedefi oldu. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.