İdlib’de son durum: Kritik yol ele geçirildi

Suriye’nin kuzeyinde yer alan İdlib vilayetinde Suriye ordusu ile muhalif gruplar arasındaki çatışmalar şiddetli bor şekilde devam ediyor.

İdlib’in en büyük yerleşim yerlerinden olan Han Seyhun’u çembere almak amacıyla iki cephede birden saldırılarını sürdüren Suriye ordusu, stratejik öneme sahip M5 karayolunun bir bölümünü ele geçirerek hedefine bir adım daha yaklaştı.

Suriye ordusunun taktik değiştirerek gece saatlerinde operasyonlar gerçekleştirmesi, son dönemdeki pek çok başarısız denemeden sonra istediğini almaya bir adım daha yaklaşmasına neden oldu.

ATGM SALDIRILARINDA ARTIŞ

Muhaliflerin Suriye ordusunun ilerlemesini durdurmak için en büyük kozları olan ATGM’ler gerekli donanım olmadığı için gece efektif olarak kullanılamıyor. Bu durum, Suriye güçlerinin hızlı ilerlemelerin olanak sağlıyor.

Ancak, söz konusu ilerlemeye rağmen Türkiye’nin son dönemde muhalif gruplara yoğun ATGM mühimmatı verdiği kaydediliyor. Mayıs ayından bu yana muhaliflerin kullandıkları ATGM sayısı, Halep savaşından beri en yoğun dönem olarak kabul ediliyor.

TSK GÖZLEM NOKTASI KUŞATILABİLİR

Suriye ordusunun ele geçirmek için çember harekatina giriştiği Han Seyhun kentinin yakınlarında Türkiye’ye ait gözlem noktası da bulunuyor. Gün içerisinde TSK, gözlem noktasına ek asker ve zırhlı araç sevketmek istemiş, ancak Suriye hava kuvvetleri tarafından düzenlenen saldırı ile konvoy hedefine ulaşamamıştı.

Türkiye ile Suriye ordusu arasında sıcak çatışmaya dönüşmesinden endişe duyulan bu saldırı, Türkiye tarafından Rusya’nın sorumluluğunun hatırlatılmasına neden oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.