İddia: TSK Idlib’de yeni El Kaide yapılanmasına operasyon düzenliyor

Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı özel birliklerin Idlib’de yer alan Huras ad-din adlı örgütü yönelik çok sayıda helikopterin de kullanıldığı bir operasyon düzenlediği iddia ediliyor.

Suriye merkezli Zaman al Wasl haber sitesine göre, helikopterle indirme yayan özel kuvvet personelleri, Idlib’deki yeni El Kaide yapılanması olduğu değerlendirilen Huras ad-din örgütünün üsleri ve üyelerinin kaldığı evleri çembere aldı.

ABD tarafından da zaman zaman uzun menzili füze saldırılarını hedefi olan grup, kalabalık olmamasına rağmen El Kaide’nin zayıflayan Suriye’deki etkinliğini yeniden tanzim edecek bir yapılanma olduğu düşünülüyor.

Yerel kaynaklar tarafından operasyonu TSK yapıyor olarak aktarılmasına rağmen Koalisyon güçlerinin söz konusu operasyonu gerçekleştirdiğini iddia edenler var.

Sayıları değişmekle birlikte 4 ile 8 arasında helikopter kullanıldığı iddia edilen operasyon, Türkiye’ye yakın bazı sosyal medya hesapları tarafından ise yalanlanıyor.

Rusya ve Suriye rejiminin İdlib’e yönelik başlattığı ve çok sayıda sivili de hedef alan bombardımalarına neden olarak One sürdükleri “Idlib’deki cihatçı” varlığı, Türkiye tarafından da kabul görmüş ve müdahale edileceği belirtilmişti. Türkiye’nin olası müdahalesinin altında da bu nedenin olabileceği kkaydediliyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.