İddia: Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Türkiye sınırında hendek kazmaya başladı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Fırat’ın doğusuna operasyon düzenleyeceğine yönelik iddialar sonrasında Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Türkiye sınırına yakın yerleşim birimleri çevresinde hendekler kızmaya başladığı iddia ediliyor.

Step News’in aktardığına göre SDG’ye ait buldozerler, Suriye’nin Tel Abyad kenti çevresinde hendekler kazmaya başladı. Söz konusu hendeklerin, geçtiğimiz günlerde ABD-Türkiye ortak devriye mekanizması neticesinde yıkılan korugan ve kontrol noktalarının bulunduğu yerlere kasıldığı ifade ediliyor.

YPG’nin içersinde yer aldığı SDG’nin attığı iddia edilen adım, ABD ile Türkiye arasında kurulan “devriye” mekanizmasının da başarısız olduğu şeklinde değerlendiriliyor. Nitekim, devriyeler başlamadan önce çok sayıda hendek ve kontrol noktası ABD askerlerinin gözetiminde buldozerlerle yıkılmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bugün ya da yarın” diyerek SDG kontrolündeki Fırat’ın doğusuna operasyona işaret etmesi, SDG’nin çeşitli önlemler almaya yönelttiği belirtiliyor. TSK’nin aylardır sürdürdüğü zırhlı araç ve personel sevkiyatı hızlanarak devam ederken SDG’nin attığı adım, operasyonun yakında başlayacağı yönünde yorumlara neden oldu.

ABD askeri kaynaklarına dayandırılan açıklamalara göre de TSK’nın her an operasyon yapmasının beklendiği ve bu durumun ABD güçlerinin Suriye’den çekilmesine neden olacağı kaydediliyor. NATO müttefiki iki ülkenin olası bir çatışma ya da istenmeyen can kayıpları nedeniyle çekileceğine dair yorumlar, Türkiye’nin tutum değişikliğine gitmeyecegine yönelik kannatin de etkisinin büyük olduğu belirtiliyor.

BARIŞ PINARLARI VE KAMUOYU YÖNETİMİ

Kısa sure içerisinde başlayacağı iddia edilen operasyona “Barış Pınarları” adının verileceği konuşuluyor.

Barış Pınarları isminin seçilmesinin, çağrıştırdığı olumlu etkiden faydalanmak istenildiği için yapıldığı düşünülüyor. Askeri operasyonları “barış, demokrasi” gibi kavramlarla kabul edilebilir hale getirmek yeni olmasa da Türkiye ordusu için yeni sayılabilir.

Önceki yıllarda ve Suriye dışındaki alanlarda TSK’nın seçtiği isimler döşünüldüğünde, uluslarası kamuoyundaki algının da bir şekilde kontrol edilmek istendi kanısına neden oluyor. Nitekim, Suriye’de Zeytin Dalı ve Barış Pınarları adları kullanılırken, Irak’ta ise “Pençe” gibi kaba ve amacı daha net şekilde ifade eden isimler kullanılıyor.

TSK’nın da etkisine girdiği akım, 2015 yılında ABD’de bir konferans esnasında, YPG’nin ismini nasıl Suriye Demokratik Güçleri olarak değiştirdiklerini açıklayan ABD’li General Raymond Thomas’ın büyük etkisi olduğu düşünülüyor. Thomas, yeni ismin içersinde geçen “Demokrasi” kavramının algıya olumlu etkisini dolaylı bir şekilde anlatmıştı. (Mugayir)

(Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.