İddia: Meksika Eski Devlet Başkanı uyuşturucu lordu El Chapo’dan rüşvet aldı

Meksikalı uyuşturucu kaçakçısı Juaquin “El Chapo” Guzman’ın eski Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto’ya 100 milyon dolar rüşvet verdiği iddia edildi.

El Chapo’nun sağ kolu olarak tanıtılan Alex Cifuentes adlı tanığın ABD’li yetkililere kartel avukatlarından Jeffrey Lichtman’ın da hazır bulunduğu çapraz sorgu esnasında Nieto’nun rüşvet aldığını söyledi.

2016 yılında Guzman’ın rüşvet verdiğini söyledin mi diye sorulan Cifuentes, “Evet, doğru” diye yanıtladı.

Sosyal medyada iddialara tepki gösteren bazı kullanıcılar, Nieto hükümetinin Guzman’ı yakalayıp ABD’ye teslim ettiğine dikkat çekerek iddianın absürd olduğunu belirtiler.

2017 yılında kokain, eroin ve diğer uyuşturucu maddelerin kaçakçılığını yaptığı suçlamasıyla ABD’ye teslim edilen Sinaloa karteli lideri 61 yaşındaki Guzman’ın yargılanmasına Kasım ayında başlanmıştı.

Söz konusu rüşvet alma sürecinin 2012 yılında başladığı ve Nieto’nun aracılar yoluyla El Chapo lakaplı Guzman’dan 250 milyon dolar rüşvet istediği, daha sonra 100 milyon dolar ödeme yapıldığı belirtiliyor.

Uyuşturucu karteli lideri üşveti aldıktan sonra El Chapo ‘ya “artık saklanması gerekmediği” mesajını gönderdiği de iddia edilen eski Meksika Devlet Başkanı Nieto ise iddiaları kabul etmiyor.

Enes Kahrıman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.