İddia: Ali Babacan önemli bir açıklama yapacak

AKP’nin önemli isimlerinin Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı harekete geçeceğini yönelik iddialar devam ediyor. Son olarak 58 ve 59. hükümetlerin Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini üstlenen Ali Babacan’ın önemli bir açıklama yapacağı iddia ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın otoriterleşmesi ve AKP içindeki yolsuzluk ve kayırma iddialarından rahatsız oldukları ifade edilen Ahmet Davutoğlu, Abdullah Gül ve Ali Babacan’a ilişkin ortaya atılan yeni bir iddiaya göre, söz konusu isimlerden Babacan, önümüzdeki hafta Türkiye’de yaşananlarla ilgili önemli açıklamalarda bulunacak.

Ekonomi çevrelerince sevilen bir isim olan Babacan’ın özellikle Türkiye’deki ekonomi politikalarına izlenen politikalar nedeniyle oldukça rahatsız olduğu dile getiriliyordu.

KULİS BİLGİLERİ PAYLAŞAN HESABIN İDDİASI

Ankara kulislerinden edindiği bilgileri paylasmasıyla bilinen “Ankara Kuşu” adlı Twitter hesabının ortaya attığı iddia, Ahmet Davutoğlu ve Abdullah Gül’ün AKP hükümetini açıkça eleştirmelerinden sonra geldi.

Eski Başbakan ve AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu Facebook hesabından yaptığı 15 sayfalık yazılı açıklamada, AKP içindeki yozlaşma, adam kayırma, ekonomik sorunların çözümü için ehil olmayan kişilerin görevlendirilmesi ve otoriterleşmesi eleştirmişti. Pelikan Bildirisi ile istifaya zorlanan Davutoğlu, uzun bir zaman dilimi boyunca Erdoğan’a karşı yorum yapmamayı tercih etmişti. Davutoğlu, son olarak da YSK’nın İstanbul seçimini yenileme kararına, “YSK’nın kararı evrensel hukuka ve yerleşmiş teamüllere aykırılıklar barındırmakta” diyerek tepki göstermişti.

Yeni parti kurmak için çalışma yürüttüğü iddia edilen Abdullah Gül de YSK kararına oldukça sert bir üslûpla eleştirirek, 2007 yılında kendisinin Cumhurbaşkanlığı makamına seçilmesini engellemek için ortaya atılan 367 kararına benzeterek, “Anayasa Mahkemesi’nin 2007 yılındaki haksız “367 Kararı” karşısında ne hissettiysem, başka bir yüksek mahkeme olan Yüksek Seçim Kurulu’nun dün aldığı kararı duyunca aynı duyguları yaşadım.
Yazık, bir arpa boyu yol alamamışız” demişti.

AKP’Lİ İSİMLER PARTİ KURACAK İDDİASI

AKP hükümetlerinde önemli görevlerde yer alan isimlerin yeni parti kurmak için hareket geçtikleri iddia ediliyor.

Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın ortak parti kuracağı iddiaları, son günlerde farklı bir boyut kazanmıştı. Deneyimli gazeteci Orhan Uguroğlu, Abdullah Gül ve Ali Babacan’ın beraber hareket ettiğini, Ahmet Davutoğlu’nun ise farklı bir oluşum kurmak için çalıştığını iddia etmişti.

Söz konusu iddialar AKP’ye yakın çevreler tarafında ihanet olarak adlandırılıyor. Son olarak AKP’nin ittifak ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Abdullah Gül’e, “AKP’ye vefasızlık ediyor” diyerek tepki göstermişti. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.