İddia: Al Watiya üssündeki Hawk HSS’ler vuruldu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin üst düzey kademesinin Libya ziyareti üzerinden çok kısa süre geçmişken, Doğu Akdeniz’de ki gerilimi artacak bir iddia konuşulmaya başlandı: Watiya üssündeki TSK Hava Savunma Sistemleri (HSS) vuruldu.

İlk olarak Libya Ulusal Ordusu (LNA) yakın sosyal medya hesaplarının dillendirdiği iddia, daha sonra Jalel Harchaoui tarafından ifade edilmeye başlandı.

İddialara göre TSK’nın üslenmeye başladığı orta menzilli Hawk HSS’leri konuşlandırdığı Watiya üssününün içi ve çevresi kimliği belirsiz savaş uçakları tarafından vuruldu.

Harchaoui, geçtiğimiz günlerde kurulduğu teyit edilen Hawk’ların hedef alındığını belirterek iddiayı bir adım daha ileri taşıyor.

Halife Hafter komutasındaki LNA güçlerinin bu tarz sofistike bir saldırıyı gerçekleştirecek kapasiteye sahip olmadığını belirten uzmanlar, iddianın doğrulanması halinde Hafter’i destekleyen ülkelerin şüpheli olduklarını ifade ediyorlar.

Libya’yı takip eden uzmanlardan Harchaoui, Haziran ayının son günlerinde Misrata Havaalanına gerçekleştirilen ve SEAD (Hava Savunma Baskısı) olarak değerlendirilecek saldırının Watiya’ya düzenlendiği iddia edilen saldırının ön hazırlığı olabileceğini belirtti.

Hafter’i destekleyen ülkeler arasında söz konusu saldırıyı gercekleştirebilecek kapasiteye sahip olduğu değerlendirilen ülkeler şöyle: Fransa, Rusya, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri.

Yukarıda bir kısmı yazılan iddiaların doğrulanması için Türkiye tarafından açıklama yapılması beklenmeyebilir. Keza, Libya ve Suriye başta olmak üzere pek çok olayda aktörlerin açıklamalarının aksine doğrulayan-yalanlayan kanıtlar, özel istihbarat uydularının sağlamış olduğu görüntüler ile kısa sürede kamuoyu ile paylaşılıyor.

(Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.