Hrant Dink’i kullanan aktrol: Hrant Enveryan

Bir tetikçinin silahından çıkan kurşunla vurulup yere düştüğünde 53 yaşındaydı Hrant Dink. Çoğu kişi onu, vurulduktan sonra yüz üstü düşmesi ve tabanı delik ayakkabısı ile hatırlıyor, neden öldürüldüğünü bilenlerin sayısı her gecen yıl azalıyor.

Hrant Dink’in katledilmesi, o dönem yaşanan cinayetlerden sadece birisiydi. Bir yıl önce Trabzon’da rahip Santoro öldürülmüş, Hrant’ın katledilmesinden 3 ay sonra da Malatya’da Zirve Yayinevini basan saldırganlar, boğazların kestikleri çalışanları pencereden sokağa atmışlardı.

Bütün bu cinayetlere bugün dönüp bakanlar, Türkiye’de yaşanacak olan değişimde birilerinin “kutlu” amaçları için basamak görevi görecek kurbanlar olarak değerlendiriyorlar. Ne kadar acı değil mi?

15 Temmuz darbe girişiminden sonra eski ortaklar birbirleriyle hesaplaşmaya başlayınca, dosyaları bir şekilde kapatılan, sürüncemede bırakılan söz konusu cinayetlerin davaları yeniden gündeme geldi. Cinayetler FETÖ yapılanması tarafından planlanmış ve hayata geçirilmişti. Amaçları, kamuoyu desteği sağlayarak (sadece Türkiye’de değil, yurtdışında da) mevcut düzeni değişime zorlarken avantajlı bir konumda yer almak istekleriydi. Hrant Dink, rahip Santoro, Zirve Yayınevi katliamında hayatını kaybeden Tilman Ekkehart Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel cinayetleri FETÖ mensupları tarafından kullanılacaktı. Bu durumun en iyi örneği, Ergenekon davasına eklenerek FETÖ’cülerin mücadele ettikleri canileri göstermeleri oldu. Ergenekon davasi, belli bir süreden sonra söz konusu cinayetleri de içine alacak kadar genişledi. Bir takım kişiler gözaltına alındı, yargılandı.

Ancak bu yazının amacı Hrant Dink’i, rahip Santoro ve Zirve katliamı üzerinden bir tarih dersi vermek değildi. Hayat anlayışları, ahlaki yapıları birbirine zıt iki kutuptan birisinin “katledenleri” ve aslında Hrant Dink’in öldürülmesini nasıl kullandığıydı.

Ergenekon davaları boyunca söylediklerine hiç değinmeden adı sıklıkla anılan Hrant Dink, bugün farklı grup tarafından kullanılıyor.( Kullanılma fiilinin kabalığı nedeniyle özür dilerim ancak söz konusu grubun kötü niyeti başka nasıl ifade edilebilir) Hrant Dink, AKP’li troller tarafından sosyal medyada oluşturulmuş bir personaya hayat veriyor. Ancak bu persona, bildigimiz Hrant’la isim ve kullanılan görseli dışında hiçbir benzerlik taşımıyor. İfade özgürlüğü için katledildiği güne kadar mücadele eden Hrant, özgür basın namına hiçbir şey bırakmayan, “idare eden” basın kurumlarını inşaatçıların satın alması için uygun krediler veren bir partinin ve liderinin savunuculuğunu yapıyor. Anadolu’nun kadim halkı Ermenilere yönelik 1915 soykırımının kabul edilmesi için “yazılmış” bir tarihi görüşle mücadele eden Hrant, televizyon dizileriyle geçmisi ve gelecegi kurgulamaya çalışan baskıcı bir iktidarin propagandası için kullanılıyor.

AKP TROLÜ HRANT ENVERYAN

Twitter’da 44 binin üzerinde takipciye sahip Hrant Enveryan nickli hesap, AKP eleştirisi yapanlara “Farklı kimliğe sahip” bir AKP’li olarak cevaplar veriyor. Cevaplarının yetersizliği ve hatta profilinin oluşturduğu zıtlıga rağmen AKP’lilerden oldukça yoğun etkileşim alıyor. Hrant Dink’in neden öldürüldüğü ya da kimliğinin unutulduğuna işaret etmemin nedeni buydu.

Hrant’ın adını ve fotoğrafını kullanan hesabı yönetenlerin fikri yapıları, televizyonda AKP ya da Erdoğan eleştirisi yapılacak tek bir kanalın dahi bulunmamasına rağmen “Kim demiş CHP’nin medyası yok? Evet; tek medyası yok ama yerel ve uluslararası alanda bir medya ordusu var” iddiasıyla daha net anlayabiliriz. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.