Hong Kong’da Çin karşıtı protestoculara sopalı saldırı

Hong Kong’da Çin karşıtı protesto düzenleyen göstericilere sopalı kalabalık bir grup tarafından saldırı düzenlendi.

Yuen Long metro istasyonunda bekleyen protestocu ve gazetecilere saldıran beyaz giyimli, yüzleri kapalı saldırganlar çok sayıda kişiyi darp etti. Aniden metro istasyonunda beliren sopalı grup, saldırıya uğrayan insanların çığlıkları arasında ilerleyerek saldırılarını sürdürdüler.

Saldırı anını görüntüleyen bir gazeteci de önce protestocularin daha sonra da kendisine yönelen saldırganların sopa darbelerini saniye saniye kaydetti.

Uzun süre boyunca çevrede bulunan ve gösterici olduğundan şüphelendikleri kişilere saldıran gruba herhangi bir güvenlik birimi tarafından müdahale edilmedi. Hong Kong emniyetinin saldırıdan bir saat sonra olay yerine geldiğini ifade eden tanıklar ve şiddete maruz kalan kişiler, durumun garabetine dikkat çekiyorlar.

Şüpheli isimlerin Çin Halk Cumhuriyeti’ne iade edilmesini öneren yasa tasarısının Hong Kong meclisinde gündeme gelmesi nedeniyle uzun zamandır sokaklarda protesto düzenleyen göstericilere yönelik saldırı, ilk olma özelliği taşıyor.

Saldırgan grubun Çin karşıtı göstericileri hedef alması, ülke toprakları içerisinde baskıcı politikalar uygulayan Çin Halk Cumhuriyet’ini birinci derecede şüpheli durumuna getirdi. Çin, vatandaşlarını sıkı gözetim uygulamaları ile takip ediyor ve sık sık hem gözetim nedeniyle hem de sindirmek politikaları nedeniyle insan hakları gruplarının kınamalarının hedefi oluyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.