Hong Kong’da çatışmalar devam ediyor: Yüz tanıma sistemini etkisiz hale getirdiler

Hong Kong’da Çin karşıtı göstericiler ile polis arasındaki sokak çatışmaları yeniden ivme kazandı.

Polisin göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale ettiği göstericiler, ev yapımı kalkanlarla kendilerini savunmaya çalıştılar. Polisin zaman zaman coplarla sert müdahalede bulunduğu göstericiler geri çekilmemekte kararlı olduklarını ifade ediyorlar.

Polis ile göstericiler arasındaki çatışmalar ulaşımı da olumsuz etkiliyor. Hong Kong raylı taşıma şirketi MTR yaptığı açıklamada, seferlerin durdurulduğunu duyurdu. Göstericiler, MTR’nin seferlerini durdurma kararı alması için bir neden olmadığını iddia ediyorlar.

YÜZ TANIMA SİSTEMİ

Gün boyunca devam eden sokak çatışmaları esnasında göstericiler, “yüz tanıma sistemlerinin” bulunduğu direkleri devirdiler. Yüzleri maskeli göstericiler, metal kesme makinesi kullanarak devirdikleri direğin üzerinde yer alan kamera sistemlerini parçalayarak ya da üzerlerine sıvı dökerek kullanılamaz hale getirdiler.

Çin Halk Cumhuriyet’inin özellikle Sincan Uygur Özerk Türk Bölgesinde kullanması ile gündeme gelen söz konusu yüz tanima sistemi, dünyanın en gelişmişleri arasında kabul ediliyor.

GÖSTERİCİLER NE İSTİYOR?

Aranan kişilerin Çin’e iade edilmesini sağlayacak yasa tasarısının Hong Kong hükümetinin gündemine alınması sonrasında başlayan gösteriler, ikinci ayini doldurmak üzere.

Göstericiler söz konusu tasarının geri çekilmesini ve Çin’in Hong Kong’a müdahale etmesini istemiyorlar. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.