Hong Kong polisi gerçek mermi kullandı

Hong Kong’da polis ile göstericiler arasındaki çatışmalarda ilk defa atesli silah kullanıldığı açıklandı.

Hong Kong polisinin yaptığı açıklamaya göre göstericiler ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmaların şiddetlendiği esnada üniformalı bir polis memurunun tabancası ile ateş etti.

Polisin hedef gözeterek mi yoksa havaya mı ateş ettiği henüz netlik kazanmazken, 3 aydır devam eden gösteriler esnasında ilk defa silah kullanılması endişelere neden oldu.

Tsuen Wan meydanında toplanan kalabalık grup, polisin sert müdahalesine sopa ve taşlarla karşılık verdi. Olay yerinden bildiren gazeteciler, gün içersinde yaşanan çatışmaların 3 aydır devam eden olayların en şiddetlisi olduğunu ifade ettiler.

Sopa ve taşlarla polise karşı koyan göstericilerin zaman zaman polisleri çemberi aldıkları belirtiliyor.

DEMOKRASİ YANLILARI

Kendilerini demokrasi yanlıları olarak tanıtan göstericiler, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Hong Kong’daki etkisini artırmasından rahatsızlar.

Çin ile Hong Kong arasında suçlu iadesini öngören yasa tasarısının Hong Kong hükümeti tarafından gündeme alınması milyonlarca kişinin sokaklara dökülmesine neden olmuştu.

Hala devam eden gösteriler, ticaret ve finans merkezi Hong Kong’da hayatı olumsuz etkiliyor. Sık sık ulaşımda aksamaların yaşandığı özel statüye sahip şehirde Çin’in müdahale etmesinden endişe ediliyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.