Hollanda’nın Utrecht kentindeki saldırının Yeni Zelanda’daki katliamla bir bağlantısı var mı? Türkiye’nin etkisi var mı?

Hollanda’nın Utrecht kentinde tramvayda seyahat eden yolculara silahlı saldırı düzenleyen zanlının motivasyon kaynağı henüz netlik kavuşmamışken yapılan bazı yorumlar, saldırıyı Yeni Zelanda’daki katliamla iliskilendiriyor.

Hollanda polisi tarafından Türkiye kökenli Gökmen T. adında zanlının saldırıyı düzenlediğinin açıklamasından sonra özellikle batılı gazeteci ve uzmanlar Yeni Zelanda’daki cami saldırısı ile bağlantılar kurmaya başladılar.

Bulgar gazeteci Yaroslav Trofimov, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel seçim çalışmaları esnasında düzenlediği mitingde Yeni Zelanda’daki saldırı görüntülerini yayınlandığını dikkati cekerek, iki saldırı arasında bir bağlantı olabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca Türk basınının da Yeni Zelanda saldırısı sonrasında “batı” karşıtı bir dil kullandığına değinerek, bu durumun da saldırı da etkili olabileceğini ima eden bir tweet attı.

Yeni Zelanda saldırısını gerçekleşmesi için de bazı yayın organlarının yabancı karşıtı üslûbunun elestirildigi bir ortamda Türkiye ile bağlantılı kişi ya da kurumların dolaylı yoldan bu saldırıya etki etmiş olduklarının anlaşılması geniş çapta tepkilere ve belki de uluslararası bir krize neden olabilir.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz yıllarda Almanya ve Hollandalı siyasetçileri “Nazi” yakıştırmasında bulunmuş ve söz konusu ülkeler arasında krize neden olmuştu.

Enes Kahriman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.