Hindistan’dan Maldivler’e 1.4 milyar dolar yardım

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Maldivler’e 1.4 milyar dolar finansal destek sağlayacaklarını açıkladı. 

Reuters’in aktardığını göre bir dizi görüşmelerde bulunmak için Maldivler’e ziyaret gerçekleştiren Modi, ada ülkesine tarihinin en büyük maddi yardımını gerçekleştirme sözü verdi.

Önceki hükümet döneminde Çin Halk Cumhuriyeti’nden alınan borçların ödemesinde sıkıntı yaşayan Maldivler hükümeti rahat bir nefes aldı.

Geçtiğimiz Ekim ayındaki seçimlerde sürpriz bir sonuçla Çin’e yakın Abdulla Yameen’i yenilgiye uğratan Maldivler’in yeni başbakanı Ibrahim Solih, Hindistan’la ilişkileri düzeltmeye çalışıyor.

Çin, Abdulla Yameen iktidarı döneminde Maldivler’de başkent Male ile havaalanın bulunduğu adacağı birleştiren köprünün de olduğu çok sayıda inşaat projesi gerçekleştirdi.

Maldivler’in inşaat projelerinin karşılığı olarak Çin’e 1.5 ile 3 milyar dolar borçlu olduğu düşünülüyor.

Solah, seçim zaferinden sonra 400,000 nüfuslu ada ülkesinin egemenliğini tehlikeye sokan borçları ödemek için arayış içine girmişti.

Çin Halk Cumhuriyeti geçtiğimiz yıllarda ada ülkesi Sri Lanka’da da çok sayıda yatırım gerçekleştirmiş ancak Sri Lanka söz konusu yatırımlarin bedelini ödeyemeyince, Hambantota limanını 99 yıllığına kiralama yolunu seçmişti.

Çin’in Sri Lanka’dan 99 yıllığına kiraladığı Hambantota limanı

Hindistan, Çin’in agresif politikalarına karşı endişeli ve borç batağına saplanmış ülkelere yardım ederek konumunu sağlamlaştırmaya çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.