Hindistan’dan endişelendiren “Keşmir” kararı

Hindistan, Keşmir’in özel statüsünün “Başkanlık Kararnamesi” ile kaldırıldığını duyurdu.

Pakistan ve Hindistan arasındaki anlaşmazlığın en önemli neden olan Keşmir, Hindu milliyetçisi Devlet Başkanı Narendra Modi’nin beklenmeyen kararnamesi ile sahip olduğu statüyü kaybetti.

Keşmir’in Hindistan kontrolündeki bölümü Anayasa’daki 370. Madde çerçevesinde yönetiliyordu. 370. Madde’nin etkisiz hale getirilmesiyle Keşmir, doğrudan Yeni Delhi’ye bağlandı.

Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu bölgeyi ikiye ayıracak bir yasa tasarısının da hazırlandığı ifade ediliyor.

Hindistan’daki Hindu milliyetçilerin attığı adım, geçtiğimiz günlerde Keşmir’e çok sayıda güvenlik personelinin takviye edilmesinden sonra geldi. Hindistan yönetimi, söz konusu adımın gerekçesi olarak “terör” tehdidini göstermişti.

“DERHAL” YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

İçişleri Bakanı ve Modi’ye yakın isimlerden Amit Shah yaptığı açıklamada, Himalaya bölgesine özel statü veren Anayasa’nın 370. Maddesinin kaldırıldığını ve yeni kararnamenin “derhal” yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Hindistan ve Pakistan’ın 1947 yılındaki bağımsızlığından beri onbinlerce kişinin hayatını kaybettiği şiddet olaylarının yaşandığı Keşmir, son kararla yeni bir şiddet sarmalına girmesinden endişe duyuluyor.

HİNDİSTAN KEŞMİR’DE “İŞGALCİ” GÜÇ OLACAK

Keşmir’in eski Valisi Mehbooba Mufti, Twitter hesabından son adımı “Hindistan demokrasinin en karanlık günü” olarak değerlendirdi.

Mufti, “Hindistan Hükümetinin 370. Maddeyi tek taraflı ve Anayasa’ya aykırı bir şekilde etkisizleştirmesi, Hindistan’ı Jammu&Keşmir’de işgalci bir güç durumuna sokar” dedi. (AFP ve Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.