Hindistan ve Çin, Maldivler için yarışıyor

Asya’nın iki büyük gücü arasında iki helikopter duruyor. Hindistan, Çin baskısından dolayı Maldiveler ’de konuşlandırmış olduğu Hal Dhruv genel maksat helikopterlerini çekmeye daha da yaklaştı.

Helikopterler önemsiz görünse de, taşıdıkları anlam itibariyle çekilmenin Hindistan’ın Maldivler’de azalan gücünün bir yansıması olarak görüleceği aşikar. Bu durum, Hindistan’ın Maldivlere bir nevi askeri çıkarma yapması ve Çin’in de harekete geçerek bölgeye savaş gemileri göndererek gücünü göstermesinden sonra meydana geldi.

Hindistan ordusu, Maldivler’de iki adet Dhruv helikopter ve 6 pilot ile bir düzine teknikerden oluşan güçle bulunuyor. Helikopterler gözetleme, arama ve kurtarma operasyonlarının yanı sıra iki ülke (Hindistan-Maldivler) arasındaki bağlantı olarak değerlendiriliyor.

hal dhruv ile ilgili görsel sonucu
Hindistan Ordusunun 2002 yılından bu yana kullandığı Hal Dhruv genel maksat helikopteri

Maldivler hükümetinin adadan ayrılmasını istediğ helikopterlerden biri, Çin’in liman inşaatı yaptığı ada devletinin güneyinde, Addu şehrinde bulunuyor. İkinci helikopter ise daha az popüler Laamu ada zincirinde bulunuyor ve Maldivli yetkililer, 18 Hintli personelin vize sürelerini uzatmak istedmediklerini açıkladı. Helikopterlerin bulunduğu iki üssün arasındaki bölge, ABD askerleri tarafından ”bir buçuk dereceli kanal” olarak adlandırılan, dünyanın en yoğun uluslararası deniz geçitlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Çin Donanması Bayrak Gösteriyor

Hint Okyanusunda 500 milden daha büyük bir alanda bulunan adacıklardan oluşan Maldivler, son dönemde bölgede etkisini artırmak isteyen Çin devletinden içerisinde iki adayı birleştirecek köprü, bir havaalanı genişletme projesi, ıssız turistik bir ada olan Feydhoo Finolhu‘nun 50 yıllığına kiralanması, resort inşaatı, güneş enerjisi yatırımı ve Hulhumale‘de binlerce konutun da olduğu ”havaalanı ekonomik bölgesi” gibi büyük projeler sayesinde yüz milyonlarca dolarlık yatırım aldı.

Bu, Çin’in Hint Okyanusunda limanlar, havaalanları ile ekonomik yatırımlardan oluşan ve Güney Çin Denizinden, Pakistan’a kadar uzanan kordonu kapsayan ”İnci Dizisi” politikasıyla uyumlu adımlar olarak görülüyor. Söz konusu projeler, Çin’in bölgenin önemli deniz iletişim hatlarındaki varlığını artırmasını sağlarken, aynı zamanda Çin’in gelişmekte olan ve uluslararası ticaret pazarlarına girmesini de garantiye alıyor. Bunlar, sadece ekonomik stratejiler olarak görülmemeli, aynı zamanda askeri etkileri de göz önünde bulundurulmalı.

Ä°lgili resim
Çin’in ”İnci Dizisi” politikasının yol haritası

Ocak 2018’de Hindistan’ın Maldivler’de siyasi kriz yaşandığı dönemde Güney’e uçak ve gemilerden oluşan bir güçle yığınak yapması,  dört yıldan sonra ilk defa bir Çin Deniz Filosu’nun Hint Okyanusunda bayrak göstermesine neden oldu. Çin filosu: Type 52D Chansha destroyer, Type 54 Hnegyang fırkateyn, ikmal gemisi Luomahu ve liman nakliye gemisi Jinggangshancapable’den oluşuyordu.

TYPE 52D ile ilgili görsel sonucu
Çin Donanmasına ait Type 52D Destroyer

Maldivler Devlet Başkanı Abdulla Yameen, daha sonra şiddet olaylarına yol açan, gücü tek elde toplama girişiminin bir parçası olarak olağanüstü hal ilan etti. Yameen, yüksek yargı mensupları, muhalefet parti liderlerini tutukladı ve ülkenin demokratik yollarla seçilen ilk Devlet Başkanı  Mohamed Nasheed’i sürgüne yolladı.

maldives india china ile ilgili görsel sonucu
Maldivler eski Devlet Başkanı Abdulla Yameen ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, serbest ekonomik bölgenin de olduğu 12 anlaşmanın imza töreninde. Hindistan bu anlaşmalardan endişeli

Foreign Policy gözlemcileri Robert Manning ve Bharath Gopalaswamy yaptıkları değerlendirmede,”Çin, diğer zayıf ve küçük ülkelerde uyguladığı Jeo-Ekonomik nüfuz politikasını şimdi de Maldivler’de uyguluyor. Görünen o ki, Maldivler, Çin’in yatırımlar yoluyla artan nüfuzunu kabul etmiş” dedi.


Abdulla Yameen Etkisi

Yameen hala gücü elinde bulunduruyor. Ayrıca uzmanlar, ”Çin, deniz filosunun varlığıyla Hindistan’a ‘eğer Yameen’i iktidardan indirmeye kalkışırsanız, Çin’i de hesaba katmalısınız’ mesajını veriyor” yorumunda bulundular.

Çin, donanmasının gövde gösterisinin gizli bir takım hedefleri olduğuna dair yorumları reddediyor. Çin Savunma Bakanlığı iddialarla ilgili yaptığı açıklamada, ” donanmanın gerçekleştirdiği seferler, eğitim amaçlıydı ve hiçbir üçüncü ülkeyi hedef almıyor” dedi..

Kaynak: 

1/ The National Interest – http://nationalinterest.org/blog/buzz/chinas-power-growing-indian-ocean-24607

2/ Maldives Independent – https://maldivesindependent.com/politics/china-maldives-fta-among-12-agreements-penned-during-yameens-visit-134461

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.